126 rocznica urodzin J.R.R. Tolkiena

J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku. Był angielskim filologiem i pisarzem. Jako twórca fantastycznego uniwersum Śródziemia i autor m. in. powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie, poza Hobbitem… i Władcą Pierścieni napisał także Silmarillion, który zredagował i przygotował do druku jego syn Christopher Tolkien oraz kilka krótkich form i niemało opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. Legendarium Śródziemia.

Był znakomitym naukowcem. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dikszineri.

Znał ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich, m.in. łacinę, starożytną grekę, gocki, staroislandzki, nordycki, ale także francuski, rosyjski czy esperanto. Uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

 

EK