Bohaterzy, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

fot. Piotr Michalski

Ocalili życie prześladowanym podczas II wojny światowej Żydom. Dziś uczciliśmy ich odwagę. Bohaterzy, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Wśród wyróżnionych bohaterów znaleźli się Bronisława i Władysław Wójcik, którzy w 1943r. uratowali m.in. Chanesmanowie z Kurowa. Rodzina była ukrywana w bunkrze znajdującym się w gospodarstwie małżeństwa Wójcików we wsi Krupa.

Po wojnie Chanesmanowie wyjechali do Niemiec a stamtąd do Nowej Zelandii. Historię swojego ocalenia opisali w wydanej w 1955r. w Tel Awiwie księdze poświęconej żydowskim mieszkańcom Kurowa.

– opisuje Zbigniew Muszczak, wnuk uhonorowanych Wójcików

O przyznanie honorowego tytułu “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej mogą ubiegać się przede wszystkim Ocaleni oraz ich krewni. Na podstawie ich zeznań komisja historyków decyduje o przyznaniu odznaczenia Sprawiedliwym.

fot. Piotr Michalski
fot. Piotr Michalski

 

EK