„Chcesz zostać prawdziwym tropicielem? Weź Adama Wajraka za przewodnika i przeżyj niezapomnianą przygodę” – recenzja „Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli” Adama Wajraka

Adam Wajrak jest jednym z największych polskich autorytetów, jeżeli mowa o działaniu na rzecz ochrony przyrody w naszym kraju. Poza tym to człowiek z ogromną pasją, którą z łatwością zaraża innych. Sposób w jaki opowiada o otaczającej nas naturze z powodzeniem można przyrównać do poezji. Słucha i czyta się go z ogromnym zainteresowaniem.

,,Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli” od wydawnictwa Agora, jest w jego działalności przysłowiową wisienką na torcie. Mało jest dobrych przewodników, które potrafią zainteresować czytelnika. Na jej treść składają się już wcześniej wydane przewodniki: Wiosna, Lato, Jesień oraz Zima, które nie dość, że zostały zebrane w jedną książkę, to jeszcze są uaktualnione, odświeżone a także ilustrowane zdjęciami autora, dlatego mogą różnić się od osobnych wydań. 

Razem z Adamem Wajrakiem poznajemy przeróżne gatunki zwierząt, dowiadujemy się o ich zachowaniach, wędrówkach, zwyczajach. Zwiedzamy przeróżne regiony Polski z których każdy zachwyca swoim pięknem, przyciąga niezwykłością i zaskakuje tym, co można tam znaleźć czy zobaczyć. Widzimy środowisko bardzo nam bliskie takie jak pobliski park, łąka czy las, ale i te odległe np. Puszcza Białowieska. Nie brakuje również ciekawostek a także wielu cennych rad np w jaki sposób zachowywać się na szlaku a także propozycji do obserwacji przyrody i tego, co nas otacza. 

Całość napisana jest prostym językiem, dzięki czemu powinna być zrozumiała dla dzieci w różnym wieku. Niech Was nie zmyli fakt, że książka znalazła się w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Dorosły czytelnik również znajdzie w niej ogrom pożytecznych informacji, piękne zdjęcia i mnóstwo inspiracji, by ruszyć tyłek z kanapy. Autor pisze z taką lekkością i swobodą, że nie czuć tego iż czytamy przewodnik lub książkę przyrodniczą. W moim odczuciu każdy znajdzie w niej coś dla siebie i dowie się czegoś nowego.

Autor zachęca do tego aby wyjść z domu: do lasu, parku, na pola, łąki… aby wyjść, odetchnąć świeżym powietrzem i rozejrzeć się dookoła siebie.

 

EK