„Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety” – recenzja książki „Cenny motyw” Małgorzaty Rogali

Nakładem wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się kolejna książka Małgorzaty Rogali pt. „Cenny motyw”. To kontynuacja losów bohaterów „Kopii doskonałej”, o której mówiłam wam już w Kulturoskopie.

Przypomnę, że w obu powieściach główną bohaterką jest prywatna detektyw Celina Stefańska, jej przyjaciółka Karolina – pisarka powieści kryminalnych oraz policjanci Szpakowski i Xavier Perrault. Rodzice Celiny – dziennikarka śledcza i detektyw – zginęli po podłożeniu bomby pod ich samochodem.

Tyle tytułem przypomnienia. W „Cennym motywie” Celina postanawia za wszelką cenę odnaleźć mordercę swoich rodziców. Tymczasem w jej bloku dochodzi do zabójstwa. Aleksandra otrzymuje od kochanka piękny, secesyjny pierścień. Następnego dnia zostaje znaleziona martwa. Znika pierścień i cenne książki. Policja aresztuje jej kochanka. Jego żona wynajmuje Celinę do uwolnienia męża.

Śledztwo prowadzi do świata jubilerów, właścicieli lombardów z cenną biżuterią. Czy zaginięcie pierścionka łączy się ze sprawą śmierci rodziców Celiny? Kim naprawdę była Aleksandra? Czy o zabójstwo można podejrzewać jej siostrę bliźniaczkę Blankę i jej partnera Eryka? Cóż, odpowiedzi musicie szukać sami. Zaręczam, że warto, bo w poszukiwaniu winnych traficie wraz z Celiną do romantycznej Pragi, gdzie poznacie nie tylko architekturę…

Warto w letni wieczór sięgnąć po „Cenny motyw” Rogali. To powieść ciekawa, napisana z poczuciem humoru. Należy też podziwiać autorkę za zamieszczone w niej wnikliwe informacje o secesyjnej biżuterii cz zabytkach Pragi. 

Miłej lektury!

 

EK