Działacze LGBT+ uhonorowali homoseksualnych więźniów Majdanka.

Działacze LGBT+ uhonorowali homoseksualnych więźniów Majdanka. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. 

W Światowy Dzień Walki z Homofobią Kazimierz Strzelec z Fundacji Wiara i Tęcza, prof. Tomasz Kitliński z lubelskiej Wiosny oraz Bartosz Staszewski z Marszem Równości w Lublinie, złożyli trójkątny wieniec z różowymi różami. W ten sposób oddali hołd 40 homoseksualnym ofiarom nazistowskiego reżimu w obozie koncentracyjnym KL Majdanek w Lublinie, którzy znaleźli się tam na mocy 175 paragrafu Kodeksu Karnego. 

Wieniec nawiązywał do różowego trójkąta, który nosili więźniowie skazani z paragrafu 175, czyli więźniowie homoseksualni. Różowy trójkąt stał się międzynarodowym symbolem zbrodni popełnionych z nienawiści.

Paragraf 175 był to przepis niemieckiego kodeksu karnego z 1871 r., który określał homoseksualizm jako przeciwny naturze nierząd. Stał się on podstawą do prześladowań i eksterminacji niemieckich homoseksualistów przez nazistów w III Rzeszy. Paragraf zniesiono całkowicie w 1990 r.

“Jesteśmy tu po to, by zaświadczyć, że pamięć o Nich nigdy zaginie.” – mówił na Majdanku Kazimierz Strzelec – “Pamięć ta potrzebna jest także w naszym kraju, szczególnie dziś, gdy tak wielu ludzi stygmatyzuje Nas, osoby LGBT+, używa wobec nas obraźliwego, nienawistnego i okrutnego języka” – dodał.

46951994275_88aa255da4_z.jpg

 

EK
fot. Przemysław Stefaniak