W moje ręce od wydawnictwa Czarna Owca trafiła książka „Krótki kurs szpiegowania. Wokół literatury szpiegowskiej: przegląd technik i działań operacyjnych”.
Niejednokrotnie w „Kulturoskopie” zachęcałam Was do lektury powieści kryminalnych, sensacyjnych, thrillerów… Mieliście ochotę zostać szpiegami? A może zastanawialiście się, skąd autorzy czerpią taką wiedzę o szpiegowaniu?
Piotr Niemczyk w rozmowie z Jasiem Kapelą dokładnie analizują i oceniają powieści mistrzów gatunku – od Forsytha, poprzez Clancy’ego aż do Severskiego. Czy wszystko, co opisują jest prawdą?
Z wywiadu dowiadujemy się m.in. jak werbowani są agenci, jak działają podwójni agenci i po co tworzy się fałszywe dokumenty oraz -co szczególnie ciekawe- na czym polega SIGINT, czyli wywiad elektroniczny. Wszystko jest poparte licznymi cytatami z lektury szpiegowskiej.
Czyta się szybko i równie szybko uświadamiamy sobie, że nikt z nas nie jest anonimowy. Z pozoru niewinne zdjęcia, które zamieszczamy na Facebooku, transakcje kartą, rozmowy telefoniczne, wszystko może być informacją dla szpiegów.
„Krótki kurs szpiegowania” to przede wszystkim analiza literatury szpiegowskiej pod kątem prezentowanych w niej technik operacyjnych; Dlaczego tak trudno jest opanować BPM, czyli błyskawiczne przekazywanie dokumentów? A nawet, dlaczego w życiu szpiega tak ważna jest toaleta?
Książka jest napisana w sposób błyskotliwy. Polecam miłośnikom literatury szpiegowskiej, którzy uważnie śledzą każdy ruch bohatera zastanawiając się, czy świat wywiadu właśnie tak wygląda.
W dodatku, można czytać ją częściami, w zależności, który temat z życia szpiega bardziej nas interesuje.
Polecam. W końcu, nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może nam się przydać…
EK