„(…) jeśli nie jesteś częścią przedstawienia, stajesz się częścią publiczności” – recenzja książki „Wyginacze łyżeczek” Daryla Gregory’ego

Wydawnictwo Czarna Owca proponuje nam tym razem lekturę powieści Daryla Gregory’ego pt. „Wyginacze łyżeczek”. Ciekawa okładka i dość intrygujący tytuł powodują, że mamy ochotę zajrzeć do środka. Gregory’ego znamy jako autora książek z gatunku fantasy. Czy i tym razem zabiera nas do magicznego świata? I tak, i nie…

„Wyginacze łyżeczek” to historia rodziny Telemachusów. Nestorem rodu jest Teddy, niezwykły szuler, który po śmierci ukochanej żony Maureen postanawia, że codziennie będzie zakochiwał się w innej kobiecie. Mają dorosłe dzieci – Frankiego, Buddy’ego i Irene. Poznajemy też syna Irene – Matty’ego oraz trzy córki Frankiego. Najmłodszym członkiem rodziny jest Matty.

Czym różni się ta rodzina od innych? Otóż każdy z jej członków ma jakieś niemal nadprzyrodzone zdolności. Maureen była jasnowidzką. Irene potrafi rozpoznać każde, nawet najmniejsze kłamstwo. Z kolei Frankie potrafi poruszać przedmioty siłą swojego umysłu. Natomiast Buddy doskonale przewiduje przyszłość. Najmłodszy Matty dopiero odkrywa tajemnice rodziny, ale już potrafi opuszczać swoje ciało i podglądać innych. Musicie przyznać, że to mieszanka wybuchowa.

Jednak śmierć Maureen i nieudany występ rodziny w telewizyjnym show zmuszają rodzinę do zmiany swojego życia. Co się dzieje? Jak wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu? Tego dowiecie się z poszczególnych rozdziałów, które naprzemiennie opisują poszczególnych bohaterów. Właściwie rodzina wiedzie całkiem normalne życie, pełne trudności i sukcesów. Pojawia się nawet wątek mafijny czy ciekawa próba zaangażowania Matty’ego do tajnego programu rządowego. 

Tak więc mamy trochę szarej rzeczywistości i trochę magii. Dużo humoru i prosty, przyjazny język na pewno zachęci was do lektury. Mimo 526 stron, książkę czyta się szybko i nie żal poświęconego jej czasu. Historia tej zwykłej – niezwykłej rodziny spodoba się wielu, nie potrzeba żadnych paranormalnych zdolności, by ją poznać.

 

EK