“Kochać, jak to łatwo powiedzieć” – recenzja książki “Znam wszystkie Wasze numery” Marii Szabłowskiej z Andrzejem Korzyńskim

Dzięki wydawnictwu Agora, mamy przyjemność przeczytać wywiad Marii Szabłowskiej z Andrzejem Korzyńskim “Znam wszystkie Wasze numery”. Być może nie wszyscy kojarzą jego nazwisko, ale utwory zna na pewno wielu.

Andrzej Korzyński to polski kompozytor, aranżer, organista i pianista. Był twórcą radiowego studia “Rytm”. Początki jego kariery to zespół Ricercar 64, który towarzyszył Piotrowi Szczepanikowi. Korzyński skomponował dla niego m.in. “Żółte kalendarze” czy “Kochać”. Z kolei w latach 70-tych prowadził zespół “Arp Life”, który wykorzystywał pionierską wtedy muzykę elektryczną z syntezatorów, np. do filmu “W pustyni i w puszczy”.

Andrzej Korzyński jest także twórcą Franka Kimono, a także autorem słów przeboju disco-polo “Mydełko Fa”. Ktoś z was pamięta?

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że kompozytor stworzył muzykę do wielu znanych filmów. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy m.in. “Człowieku z żelaza” czy “Pannie Nikt”, Andrzejem Żuławskim przy m.in. “Diable” i “Szamance”, a także skomponował muzykę do takich filmów, jak “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć” czy “Tygrysy Europy”. Oczywiście, nie sposób wymienić ich wszystkich.

Z rozmowy z Marią Szabłowską poznajemy bardzo barwną historię życia i twórczości Korzyńskiego. Ciekawie opowiada też o swoim życiu prywatnym. Prosta, miejscami autoironiczna rozmowa z genialnym kompozytorem. To coś, po co trzeba sięgnąć!

 

EK