„Kochać, jak to łatwo powiedzieć” – recenzja książki „Znam wszystkie Wasze numery” Marii Szabłowskiej z Andrzejem Korzyńskim

Dzięki wydawnictwu Agora, mamy przyjemność przeczytać wywiad Marii Szabłowskiej z Andrzejem Korzyńskim „Znam wszystkie Wasze numery”. Być może nie wszyscy kojarzą jego nazwisko, ale utwory zna na pewno wielu.

Andrzej Korzyński to polski kompozytor, aranżer, organista i pianista. Był twórcą radiowego studia „Rytm”. Początki jego kariery to zespół Ricercar 64, który towarzyszył Piotrowi Szczepanikowi. Korzyński skomponował dla niego m.in. „Żółte kalendarze” czy „Kochać”. Z kolei w latach 70-tych prowadził zespół „Arp Life”, który wykorzystywał pionierską wtedy muzykę elektryczną z syntezatorów, np. do filmu „W pustyni i w puszczy”.

Andrzej Korzyński jest także twórcą Franka Kimono, a także autorem słów przeboju disco-polo „Mydełko Fa”. Ktoś z was pamięta?

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że kompozytor stworzył muzykę do wielu znanych filmów. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy m.in. „Człowieku z żelaza” czy „Pannie Nikt”, Andrzejem Żuławskim przy m.in. „Diable” i „Szamance”, a także skomponował muzykę do takich filmów, jak „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć” czy „Tygrysy Europy”. Oczywiście, nie sposób wymienić ich wszystkich.

Z rozmowy z Marią Szabłowską poznajemy bardzo barwną historię życia i twórczości Korzyńskiego. Ciekawie opowiada też o swoim życiu prywatnym. Prosta, miejscami autoironiczna rozmowa z genialnym kompozytorem. To coś, po co trzeba sięgnąć!

 

EK