Ksiądz Jan Szczepański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ksiądz Jan Szczepański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie państwowe zostało przyznane księdzu za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania tożsamości narodowej i za pracę duszpasterską 

Duchowny był nazywany lubelskim księdzem Popiełuszką czasów bierutowskich. W 1947 roku objął parafię w Brzeźnicy Bychawskiej. Od samego początku głośno krytykował komunistyczne władze. Głosił patriotyczne kazania, mówił otwarcie o tym, że kościół jest prześladowany.

– Ksiądz Szczepański nie tylko sprzeciwiał się komunistycznej władzy, ale także aktywnie wspierał działalność partyzancką w czasie wojny – mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej

Ks. Jan Szczepański został uprowadzony ze swojej parafii w nocy z 22 na 23 sierpnia 1948 roku. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa torturowali go, a następnie żywego i okaleczonego wrzucili do Wieprza. Zwłoki wypłynęły w Woli Skromowskiej pod Kockiem. Dziś w tym miejscu wierni postawili pamiątkową tablicę i krzyż.

Odznaczenie państwowe dla ks. Szczepańskiego odebrał dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim członek rodziny duchownego, Kazimierz Szczepański.
 

 

EK
fot. Piotr Michalski