Lubelscy policjanci zostali wyposażeni w kamerki.

Lubelscy policjanci zostali wyposażeni w kamerki. Od dzisiaj zaczną z nich korzystać funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i policjanci z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego III Komisariatu Policji, który jest najliczniejszym komisariatem na terenie miasta.

Do lubelskich policjantów trafiło 131 kamer osobistych. To pierwsze takie kamery, które są przypisane do konkretnych funkcjonariuszy.

– Kamerki będą rejestrowały interwencje publiczne, a więc w miejscach publicznych, gdzie policjanci niejednokrotnie interweniują – mówi kom. Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie

Policjanci mają nadzieję, że wiedza o tym, że są “uzbrojeni” w takie kamerki, sprawi, że osoby agresywne będą odnosić się do nich z większym spokojem. Ma to także zapobiec rozpowszechnianym w Sieci filmikom, na których widać wyłącznie koniec interwencji, kiedy funkcjonariusze używali już siły fizycznej i kajdanek.

W przypadku każdej interwencji z użyciem kamery, obywatel zostanie poinformowany o tym, że jest nagrywany. W związku z tym, że rejestracji będą dokonywać umundurowani funkcjonariusze w miejscach publicznych, nie jest im potrzebna zgoda na utrwalanie interwencji. Nagrania będą kopiowane do policyjnego systemu i wykorzystywane wyłącznie na użytek prokuratury czy sądu.

68-142129_g.jpg

 

EK
fot. lubelska.policja.gov.pl