Lubelscy studenci przeciwko reformie Gowina. Protestujący obawiają się, że ustawa stanowi ogromne zagrożenie dla funkcjonowania wielu mniejszych ośrodków akademickich, w tym uczelni w Lublinie.

Lubelscy studenci przeciwko reformie Gowina. Protestujący obawiają się, że ustawa stanowi ogromne zagrożenie dla funkcjonowania wielu mniejszych ośrodków akademickich, w tym uczelni w Lublinie, prowadząc do możliwej utraty statusu uniwersytetów a w związku z tym marginalizacji miast i regionów w których dane uniwersytety się znajdują. Zmianom w szkolnictwie wyższym sprzeciwia się także Platforma Obywatelska. 

-Wraz z wejściem w życie tej ustawy grozi nam też utrata autonomii przez uczelnie wyższe – ostrzega poseł PO Joanna Mucha

W ramach sprzeciwu wobec reformy szkolnictwa wyższego proponowanej przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, studenci oraz pracownicy lubelskich uczelni dołączają do ogólnopolskiego sprzeciwu. W Lublinie protest rozpocznie się dzisiaj o 18:00 na placu Marii Curie-Skłodowskiej.

Studenci będą protestować także m.in w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy też Krakowie. Protest w Lublinie zainicjowali żacy Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, którzy zaczęli zbierać podpisy z poparciem dla wyrażenia sprzeciwu wobec reformy:

Ustawa 2.0 ma wejść w życie już w październiku.

 

EK