Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrało głos w dyskusji o Muzeum na Majdanku

źródło: majdanek.eu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrało głos w dyskusji o Muzeum na Majdanku. Chodzi o zarzuty, że instytucja nie ma w nazwie przymiotnika „niemiecki” lub „nazistowski”. 

W oficjalnym komunikacie [Ministerstwa] czytamy, że „Wszystkie Pomniki Zagłady używają powszechnie sformułowań 'były niemiecki, nazistowski’, 'nazistowskie Niemcy’, 'niemieckie obozy’ itp. Na stronie internetowej każdej z tych placówek jest to dostępna informacja . Nikt z odwiedzających te muzea nie może mieć wątpliwości kim były ofiary, a kim sprawcy Holocaustu.

Przypomnijmy, że we wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek skierował pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego z prośbą o rozważenie możliwości zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku na „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”.

-Mój wniosek został skonstruowany na bazie rozmowy, którą przeprowadziłem w poniedziałek w studiu TVP Lublin i w odpowiedzi na postulaty kombatantów, którzy również brali udział w programie, między innymi więźniów Majdanka – tłumaczy wojewoda lubelski Przemysław Czarnek

W przekonaniu wojewody lubelskiego, zasadne byłoby rozważenie zmiany samej nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku tak, aby nikt za granicą nie miał wątpliwości, że jest to były niemiecki nazistowski obóz.

W piśmie skierowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewoda poprosił również o rozważenie możliwości zmiany nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wydany w kilku wersjach językowych informator jednoznacznie stwierdza, że „Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego (Konzentrationslager Lublin”. – mówi Agnieszka Kowalczyk – Nowak, rzecznik Muzeum na Majdanku

W oficjalnym oświadczeniu Muzeum na Majdanku czytamy, że „Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy, a także uczestników licznych projektów edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum na Majdanku wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny.”

Nazwa „Państwowe Muzeum na Majdanku” funkcjonuje od 1944 roku, od czasu powołania instytucji, i wynika z obowiązujących przepisów prawa, w tym m.in. Ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku.

 

EK