Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej

Nie dla Rzeczpospolitej Myśliwskiej. W Lublinie odbył się dziś protest przeciwko nowelizacji prawa łowieckiego. Lubelscy aktywiści zebrali się pod siedzibą Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. To reakcja na przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy, która wprowadza kary dla osób utrudniających myśliwym polowania. Nawet, jeśli ci strzelają na czyjejś prywatnej działce.

 -Prawo myśliwego stało się w Polsce nadrzędne wobec prawa nas wszystkich do swobodnego korzystania z lasów, łąk i pól –  informują organizatorzy pikiety. Tymczasem Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że “tylko brak dobrej woli może świadczyć o niezrozumieniu treści tego zapisu, a pomijanie najistotniejszej jego części, czyli słowa „umyślnie”, jest działaniem celowym i zamierzonym”.

Sejm jeszcze przed świętami przyjął specustawę, której przepisy pozwalają myśliwym wyrzucić z lasu przeszkadzające w polowaniu osoby. Za niezastosowanie się do takiego polecenia grozi grzywna do 5 tys. zł. Wedle nowego prawa, myśliwy może bez przeszkód wejść na teren prywatny celem odstrzału zwierzęcia. Kontrowersje przeciwników wzbudza także zapis o Parkach Narodowych. W świetle ustawy, odstrzały redukcyjne mogą się tam odbywać na zasadach, które wyznacza Polski Związek Łowiecki.

Prezydent podpisał nowelizację jeszcze przed nowym rokiem. Lubelscy aktywiści zapowiadają kolejne protesty.

27047049_2045472365479713_1741590163_o.jpg