Nowa topola czarna zajęła miejsce po Baobabie. U jej stóp zakopano kapsułę czasu.

Kapsuła czasu na 700-lecie Lublina spoczęła w ziemi u stóp świeżo posadzonej topoli czarnej. Drzewo zajęło miejsce po wyciętym w maju Baobabie, który przez ponad 100 lat był symbolem Naszego miasta. 

– mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Mieszkańcy przez dwa dni mieli szansę nagrać kilka słów do przyszłych pokoleń. Wszystkie dźwięki zostały następnie zebrane na płycie i zamknięte w kapsule czasu wraz z m.in. Medalem 700-lecia i aktem lokacyjnym. Na kapsule oraz na powierzchni ziemi nad nią została umieszczona informacja, by otworzyć najwcześniej w 2117 r.

Posłuchajcie, jaki przekaz zostawili mieszkańcy Lublina.

Baobab z Placu Litewskiego, czyli topola czarna, pamiętał okres zaborów i okupację, kiedy Niemcy przemianowali miejsce, w którym rósł, na Adolf Hitler-Platz. Pamiętał także pochody pierwszomajowe z czasów PRL, ale i patriotyczne manifestacje Solidarności. Przetrwał dwie wojny światowe.

Baobab był również punktem orientacyjnym i miejscem spotkań. W ostatnich latach mieszkańcy nerwowo obserwowali, niestety bezskuteczne, próby jego ratowani. Dziś w jego miejscu, rozpoczęła swoje życie nowa topola czarna.

 

EK