Ostatnie chwile, żeby wyrobić sobie stary dowód osobisty.

Ostatnie chwile, żeby wyrobić sobie stary dowód osobisty. Jeszcze tylko dziś można zrobić to online. Od poniedziałku będziemy mogli wyrabiać jedynie dowody elektroniczne.

E-dowód będzie plastikową kartą, ale wyposażoną w elektroniczny czip, na którym zostaną zapisane dane właściciela. Na dokumencie będzie znajdować się także biometryczne zdjęcie 

– Ten e-dowód umożliwi m.in. komunikację z organami administracji poprzez ustanowienie podpisu kwalifikowanego  – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta Lublin

Rząd zakłada, że wymiana starych dokumentów na e-dowody potrwa aż do 2029 roku. O nowy dowód osobisty będzie można starać się jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności.

Wniosek o stary dowód osobisty można złożyć online jeszcze tylko dziś, a do piątku do godziny 11:30 stacjonarnie w jednostkach Urzędu Miasta. Potem nastąpi przerwa techniczna. Od poniedziałku wszystkie wnioski będą obejmować już tylko nowe e-dowody.

Dokument z czipem, czyli nowy dowód osobisty, jest bezterminowy i będzie podlegał wymianie jedynie na wniosek właściciela.

 

EK
fot. nto.pl