Po ponad 7-godzinnej dyskusji radni przyjęli uchwałę dotyczącą referendum w sprawie Górek Czechowskich

Po ponad 7-godzinnej dyskusji radni przyjęli uchwałę dotyczącą referendum w sprawie Górek Czechowskich. Za przeprowadzeniem referendum opowiedziało się 18 radnych klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka, przeciw zagłosowało 12 radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Temat Górek Czechowskich ciągnie się w Lublinie od 18 lat, kolejni prezydenci i Rady Miast nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem – mówi Michał Krawczyk, przewodniczący KPKŻ

Mieszkańcy wypowiedzieli się także w trakcie dyskusji o referendum. Zdania były podzielone.

– Chciałbym, żeby ta odpowiedzialność nie była rozwadniana na mieszkańców, tylko była konkretna i rzetelna – tłumaczył na sali obrad radny PiS Tomasz Pitucha

Referendum ma przesądzić o zgodzie na budowę bloków mieszkalnych na 30 ha górek. W zamian za taką zgodę właściciel terenu – spółka TBV – miałby urządzić na swój koszt, a potem przekazać miastu na własność, naturalistyczny park na pozostałych 75 ha dawnego poligonu.

Referendum odbędzie się 7 kwietnia. Aby było ważne, do urn musi pójść minimum 30% mieszkańców a minimum 51% ważnych głosów zdecyduje o dalszych losach Górek.

 

EK
fot. Facebook Krzysztofa Żuka