Posłowie Platformy Obywatelskiej krytykują budowę zapory w ramach walki z wirusem ASF

fot. Inna Yasnitska

Gabinet cieni Platformy Obywatelskiej obradował w Lublinie. Posłowie skupili swoją uwagę m.in. na lokalnej kwestii dotyczącej wirusa ASF. Chodzi o decyzję ministra Krzysztofa Jurgiela o wybudowaniu zapory, która ma odgrodzić Polskę od zarazy.

Płot odgradzający Polskę od Białorusi, Ukrainy i Obwodu Kaliningradzkiego w ramach walki z ASF ma mieć długość 1 200 kilometrów. Ma to być ogrodzenie leśne, podobne do tych stosowanych w drogownictwie. Za wykonanie, remonty oraz utrzymanie płotu mają odpowiadać wojewodowie.

-Budowa tego płotu za 230 mln zł – a wg ministra Romanowskiego 500 mln zł – to symbol nieudolności ministra Jurgiela – tłumaczy poseł Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela

W kwestii szerzenia się Afrykańskiego Pomoru Świń, Polska jest liderem w Unii Europejskiej – liczba przypadków i dynamika zachorowań jest w naszym państwie najszybsza spośród 7 krajów Unii Europejskiej zmagających się z wirusem.

Zgodnie z projektem ustawy zapora ma powstać do końca 2020 roku. Jak wynika jednak z informacji Dziennika Gazety Prawnej, na niedawnym posiedzeniu rządu pomysł budowy miał zostać skrytykowany m.in. przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Doprowadziło to do zablokowania przyjęcia projektu ustawy o budowie płotu.

EK