Pracownicy prokuratury i sądów strajkują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Chcą podwyżek.

źródło: Związek Zawodowy Prokuratorów Pracowników Prokuratury RP

Trwa protest pracowników prokuratury i sądów. O godzinie 12:00 rozpoczęła się demonstracja przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Strajkujący domagają się podwyżek, bo jak wskazują, 80 proc. spośród nich zarabia poniżej 2 tys. złotych na rękę.

-Mam 11 lat stażu pracy a zarabiam 2,5 tys. zł. brutto – mówi Magda, pracownica Prokuratury Okręgowej w Lublinie

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP alarmuje, że z powodu niskich pensji, tylko w ciągu ostatnich trzech lat, z zawodu odeszło ponad 17 tys. osób.

-Duża ilość pracowników ucieka, ponieważ mogą zarobić więcej na kasie w supermarkecie – tłumaczy prokurator Wioletta Zgierska – Szafranek, koordynator ds. Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury przy Radzie Okręgowej Związku Zawodowego w Lublinie

Jednym z postulatów protestujących jest niezwłoczne przystąpienie do planu modernizacji prokuratury, która -jak twierdzą- przez wiele lat pozostawała instytucją chronicznie niedofinansowaną, co spowodowało zapaść także w sferze płacowej. Ważnym elementem jest także żądanie gwarancji wzrostu wynagrodzeń o 10% w przyszłym roku, co daje kwotę rzędu 40 mln. zł.

 

EK