Radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina apelują o odwołanie Przemysława Czarnka z funkcji wojewody lubelskiego.

fot. archiwum

Radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina apelują o odwołanie Przemysława Czarnka z funkcji wojewody lubelskiego. Uważają, że jego wypowiedzi, szczególnie o potencjalnych uczestników zapowiadanego Marszu Równości, są oburzające i nielicujące z powagą sprawowanego przez niego urzędu. Przypomnijmy, że chodzi o wielokrotnie powtarzane przez wojewodę słowa, że “marsz jest promocją zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”.

– Pan wojewoda wypowiada haniebne słowa w stosunku do różnych mniejszości, które mamy w Lublinie, bo przypomnijmy, że osoby, które chciały iść w marszu to także osoby niepełnosprawne – mówi przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk

Radni powołują się na art. 24 Ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wg której wojewoda reprezentuje w swoichj wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez Radę Ministrów.

Apel skierowany jest do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu Rady Miasta Lublin. Będzie procedowany na najbliższej sesji Rady Miasta.

 

EK