Sąd Apelacyjny rozpoznał odwołania od orzeczenia Sądu Okręgowego w Lublinie o podtrzymaniu decyzji prezydenta Krzysztofa Żuka

Sąd Apelacyjny rozpoznał odwołania od orzeczenia Sądu Okręgowego w Lublinie o podtrzymaniu decyzji prezydenta Krzysztofa Żuka o zakazaniu Marszu Równości i kontrmanifestacji środowisk prawicowych. Sąd zdecydował o połączeniu tych spraw i wysłuchał stanowisk stron, w tym Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, którą dopuścił do postępowania w formie uczestnika po stronie Marszu Równości.

– Mamy grupę wykluczoną, która co i rusz spotyka się w Polsce z niechęcią, atakami słownymi, przemocą – mówił w śądzie Marcin Wolny, przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Przypomnijmy, że decyzję o zakazaniu zarówno Marszu Równości, jak i kontrmanifestacji prezydent Lublina Krzysztof Żuk podjął we wtorek po konsultacji ze służbami mundurowymi, które uznały, że istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno uczestników, jak i mieszkańców.

Ostatnia tego typu sytuacja w Polsce miała miejsce w 2006 r. kiedy Lech Kaczyński chciał zakazać parady równości w Warszawie. Wtedy prezydent przegrał w Strasbourgu. 

I Marsz Równości w Lublinie oraz kontrmanifestacja planowane są na sobotę. Decyzję o tym, czy się odbędą poznamy jutro o 10:30.