Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał, że przeszukanie mieszkań działaczy KOD było bezpodstawne

źródło: twitter.com/arekpisarski

Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał, że przeszukanie mieszkań działaczy KOD było bezpodstawne. Zażalenie na postanowienie prokuratury rejonowej w Białej Podlaskiej złożył obrońca Stanisława Dembowskiego i Ryszarda Filipiuka,, którzy oskarżeni są o znieważenie pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. Mężczyźni ubrali pomnik w koszulkę z napisem “KONSTYTUCJA”.

-Sąd wskazał, że dowody na ewentualne popełnienie tego czynu były zapisane na taśmach miejskiego monitoringu a koszulka z napisem znajdowała się na pomniku i została zabezpieczona na miejscu – sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie

Postanowienie nie niesie jednak ze sobą konsekwencji prawnych. Jeśli na zabezpieczonych w trakcie przeszukania telefonach znajdą się rzeczy, które mogą stanowić dowód w sprawie, zostaną one dopuszczone w postępowaniu sądowym.

Przypomnijmy, że miesiąc temu, około godziny 5:00 w Białej Podlaskiej, dwóch mężczyzn zawiesiło na pomniku Lecha Kaczyńskiego baner w kształcie koszulki z napisem “Konstytucja”. Miała to być część happeningu zorganizowanego przez Komitet Obrony Demokracji. W podobne koszulki działacze ubierali różne pomniki w całej Polsce, m.in. koziołka na lubelskim deptaku czy lwa przy Zamku Lubelskim.

Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty dwóm działaczom KODu – wspomnianym wcześniej Stanisławowi Dembowskiemu i Ryszardowi Filipiukowi.

 

EK