Sześć osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym

Sześć osób zostało zatrzymanych w związku z oszustwami finansowymi. Chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledztwo prowadzi Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Podejrzani to pięciu mężczyzn i kobieta w wieku od 42 do 63 lat. Wśród zatrzymanych są osoby z województwa lubelskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, oszustw podatkowych, wyłudzania nienależnego podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy.

– mówi Maciej Florkiewicz z Prokuratury Krajowej Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

W trakcie śledztwa ustalono, że przestępcy działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach prowadzonych działalności gospodarczych, utworzyły łańcuch firm. Znalazły się w nim firmy z Polski, Estonii, Litwy, Czech, Słowacji, Belgii i Szwecji.

By skutecznie przeciwdziałać procederowi, w grudniu ubiegłego roku, powołano Międzynarodowy Zespół Śledczy składający się z prokuratorów i policjantów z Polski, Szwecji, Estonii, Finlandii i Łotwy.

Łącznie w tej sprawie zatrzymano 24 osoby, z czego 4 zostały już skazane w Szwecji.

 

EK