Uroczystości pogrzebowe Jara i Eama

Trwają uroczystości pogrzebowe “Jara” i “Eama”. Kondukt pogrzebowy wyjechał po godzinie 9:30 z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie.

To dwaj Żołnierze Wyklęci, których szczątki w styczniu odnalazł IPN. Jesienią 1951 roku płk. Marian Pilarski razem ze swoim najbliższym współpracownikiem ppor. Stanisławem Biziorą zostali skazani na karę śmierci. Zginęli na Zamku Lubelskim od strzału w głowę i zostali pochowani w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej.

“Oddajemy hołd bohaterom” – mówi Waldemar Podsiadły, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów.

Uroczystości pogrzebowe potrwają do jutra. Ciała obu żołnierzy zostaną złożone w kryptach pod Bazyliką ojców Bernardynów w Radecznicy.

Dla rodzin żołnierzy to wiele znaczy.

– mówi Zygmunt Bizior, syn ppor. Stanisława Biziora

Lubelski IPN prowadzi dalsze prace na cmentarzu przy ul. Unickiej. W ubiegłym tygodniu wydobyli szczątki dwóch osób. W listopadzie maja być prowadzone kolejne prace na cmentarzu. IPN szacuje, że w nieoznaczonych mogiłach na Unickiej może być pochowanych około 400 osób.