Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w sprawie Marszu Równości

fot. Natalia Rodź

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w sprawie Marszu Równości złożyli radni klubu Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie sesji pod głosowanie zostanie poddane stanowisko w sprawie zakazu tego zgromadzenia. 

Radni PiS uważają, że Marsz Równości może stanowić zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa publicznego. W swoim oficjalnym stanowisku domagają się od prezydenta Lublina wydania decyzji o zakazie marszu ze względu na “domniemanie naruszenia prawa oraz zgorszenie publiczne”.

– Obrażane są uczucia religijne bardzo wielkiej ilości katolickiego społeczeństwa Lublina – mówi przewodniczący klubu PiS Tomasz Pitucha

Prezydent Krzysztof Żuk nie zamierza tego zrobić. Uważa, że prawo do manifestowania swoich poglądów w przestrzeni publicznej ma każdy, kto przestrzega prawa a Marsz Równości został zarejestrowany i nie łamie uchwały o zgromadzeniach publicznych.

Ostatnia tego typu sytuacja w Polsce miała miejsce w 2006 r. kiedy Lech Kaczyński chciał zakazać parady równości w Warszawie. Wtedy prezydent przegrał w Strasbourgu.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, nadzwyczajna sesja Rady Miasta odbędzie się w piątek o 17:00. Pierwszy Marsz Równości w Lublinie ma odbyć się 13 października. 

 

EK