Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zdecydował o pozostawieniu sędzi prowadzącej sprawę wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka w składzie.

fot. Aneta Fabijańska

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zdecydował o pozostawieniu sędzi prowadzącej sprawę wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka w składzie. Wniosek o jej odsunięcie wpłynął 25 kwietnia. W uzasadnieniu prezydent Lublina powoływał się na wątpliwości co do bezstronności sędzi Marty Laskowskiej – Pietrzak.

-Sąd uznał, że zarzuty pana prezydenta Krzysztofa Żuka są bezzasadne – mówi sędzia Grzegorz Wałejko, rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie

Do wyjaśnienia sprawny potrzebne były nagrania z obecnych na sali kamer TVP i TVN.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, po wpłynięciu wniosku o odsunięcie sędzi przewodniczącej, wprost mówił o tchórzostwie prezydenta Żuka.

– mówi Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego

Prezydent ma teraz 7 dni na złożenie zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego od momentu otrzymania postanowienia z uzasadnieniem.

-Rozważamy taką możliwość – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy złożonego w listopadzie 2016 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wniosku o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina. Powodem było zasiadanie Żuka w radzie nadzorczej PZU Życie w trakcie trwania kadencji, w latach 2014–2016. W lutym ubiegłego roku wojewoda lubelski w ramach zarządzenia zastępczego wygasił mandat prezydencki Krzysztofa Żuka, który tę decyzję zaskarżył. Zaskarżenie decyzji wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka wpłynęło także od Gminy Lublin.

 

EK