Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [18-22 listopada]
Written by administrator on 18-11-2024
Spektakl taneczny „Grek Zorba” w CSK
Reżyser tego spektaklu, Lorca Massine, zabiera nas do małej greckiej wioski. Jego sceniczny bohater Grek Zorba to symbol swobody i wolności, bogactwa wewnętrznego, symbol człowieka, który może być dobry i nie boi się takim być.
Grek Zorba w wykonaniu Sofia Opera Ballet to ponad dwie godziny muzyki i tańca, a jednocześnie opowieść o Amerykaninie, który zakochuje się w pięknej wdowie. Zafascynowany niezwykłym pięknem przyrody, atmosferą i lokalnymi zwyczajami pragnie stać się częścią tej małej greckiej społeczności. Niestety zostaje odrzucony.
Zdaniem krytyków Lorca Massine, który stworzył ponad 50 baletów, uczynił w tym spektaklu taniec symbolem niezniszczalnej swobody i wyzwolenia. Za muzykę odpowiada Mikis Theodorakis.
Spektakl taneczny „Grek Zorba” na podstawie powieści Nikosa Kazantzakisa w poniedziałek, 18 listopada. Początek o godzinie 19:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Fot. materiały Centrum Spotkania Kultur
Monodram „Marzyciel”
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na monodram – opowieść o człowieku, który chciał zreformować teatr w XX wieku, wprowadzając nowy etos pracy – zespołowej i odpowiedzialnej. Juliusz Osterwa traktował zawód aktora jako misję i niemalże kapłańską posługę w służbie Sztuce i Społeczeństwu.
Osterwie poświęcona jest sztuka wyreżyserowana przez Łukasza Lewandowskiego. Na scenie Daniel Salaman. Próbuje oddać artystyczną wizję Juliusza Osterwy, a także odpowiedzieć na pytania: Czy dzisiaj idee Osterwy są przestarzałe czy nadal zaskakujące i szokujące? Czy Osterwa to szaleniec czy śmiały reformator?
Monodram „Marzyciel” rozpoczyna się w poniedziałek, 17 listopada o 19:00 w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” przy Grodzkiej 21 w Lublinie.
Fot. „Marzyciel” prace nad monodramem poświęconym Juliuszowi Osterwie
KODY – tradycja i awangarda muzyczna w Lublinie
W Lublinie po raz kolejny rozpoczynają się spotkania miłośników muzyki archaicznej, zapomnianej, która w przestrzeniach miasta przez najbliższe dni będzie łączyć się z dźwiękami współczesnymi. Taka jest idea 16. edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Od 20 do 23 listopada w różnych przestrzeniach miasta spotykają się kompozytorzy muzyki współczesnej, znakomici instrumentaliści, przedstawiciela awangardowego jazzu z muzykami tradycyjnymi i twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne.
Pierwszy koncert w środę, 20 listopada w klasztorze oo. Dominikanów przy Złotej 9. W programie Radical Polish Ansambl – zespół, który zbierając ustne przekazy mieszkańców polskich wsi, poprzez muzykę pokazuje jak złożona ale i barwna jest kultura ludowa. Koncert rozpoczyna się o godzinie 18:00. Natomiast dwie godziny później w tym samym miejscu Simon-Pierre Bestion wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym La Tempête zaprezentują hymny bizantyjskie i „Całonocne czuwanie” Sergieja Rachmaninowa.
Zaś w czwartek, 21 listopada będzie się można przekonać, co łączy footwork – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej wywodzący się z Chicago – i polską tradycję oberkową. Okazuje się, że wiele. Podobieństw tych dwóch jedynie na pozór odległych dźwięków przez lata szukał Piotra Gwadera, łódzki perkusista. Wspólnie z Darkiem Pietraszewskim, promotorem muzyki niezależnej i kultury kasetowej, zagrają koncert w Sali Widowiskowej Opery Lubelskiej. Jak twierdzą artyści koncert zatytułowany „Daleko w Chicago” to w zamierzeniu wyobrażona muzyczna podróż przez czas i przestrzeń, gdzie polski oberek i chicagowski footwork znajdują wspólny język w dynamicznej, trójkowej rytmice. Początek o 19:00.
Zaś godzinę wcześniej wystąpi Sam Kowalski, czyli solowa odsłona Mateusza Kowalskiego, znanego z wielu składów, współtworzących środowisko polskiej muzyki tradycyjnej i folkowej (Radical Polish Ansambl, Tęgie Chłopy, Strug Kompania, Monodia Polska, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Nicponie).
Z kolei o godzinie 20.00 na scenie pojawi się słoweńskie trio Širom. Jak piszą organizatorzy, zasadę przewodnią ich muzyki tworzy „przeplatanie się różnorodnych podejść muzycznych, narzędzi, historii dźwięków oraz nieskrępowanej muzycznej wyobraźni i rzemiosła”.
Pełny program festiwalu KODY można znaleźć na stronie kody-festiwal.pl.
Fot. archiwum RL
Recital Zbigniewa Zamachowskiego
W Teatrze Osterwy w środę, 20 listopada odbędzie się recital Zbigniewa Zamachowskiego – polskiego aktora i reżysera, ale i piosenkarza. W ostatniej z tych ról wystąpi w Lublinie. To kolejny gość, który zagra koncert w ramach cyklu „Dźwiękospełnia Osterwy”. Podczas recitalu usłyszymy utwory m.in. Agnieszki Osieckiej, Piotra Bukartyka, Stinga, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie towarzyszyć będzie Roman Hudaszek – wybitny kompozytor i pianista
Koncert rozpoczyna się o 19:00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Fot. archiwum RL
Święto filmu w Lublinie
Miłośnicy kinematografii świętują. W piątek, 22 listopada rozpocznie się Lubelski Festiwal Filmowy, wydarzenie organizowane od 18 lat. To zaproszenie twórców i twórczyń z różnych krajów, by wspólnie spróbować zrozumieć złożoność współczesnego świata poprzez duży ekran i prezentowane na nim historie.
Do 30 listopada zaprezentowanych zostanie 151 produkcji z 49 krajów, w tym filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne. Ponad 80 z nich to seanse premierowe.
Tym, co charakteryzuje Festiwal, są filmy krótkometrażowe. Także w tym roku program jest wypełniony takimi formami. A w programie pokazów specjalnych filmy poświęcone życiu Marka Hłaski – w 90. rocznicę jego urodzin.
Pierwsze piątkowe (22.11) seanse o 17:00 to pokaz krótkich metraży, których autorzy skupili się wokół silnych emocji. Zaś o 20:30 zestaw filmów, w których młodzi bohaterowie i bohaterki konfrontują się z niesprawiedliwością świata.
Filmy są prezentowane w Centrum Kultury w Lublinie. Szczegóły na stronie lff.lublin.pl.
Fot. materiał organizatora
Lublin Jazz Festiwal
Trwa Lublin Jazz Festiwal, a w piątek 22 listopada kolejni artyści na scenie. Festiwal to spotkanie z muzykami, którzy zaskakują niezwykle imponującymi improwizacjami.
W piątek zagrają: trio Sudnik-Gadzało-Michalec, duet DEAE, a gwiazdą wieczoru będzie Czarnoziem. To formacja tworzona przez Dawida Dąbrowskiego (syntezator modularny) i Michała Giżyckiego (klarnet basowy, saksofony). Muzycy kreują własny niezależny język, korzystając z możliwości jakie dają brzmienia elektroniki, muzyki improwizowanej po echa free jazzu i współczesnej muzyki elektroakustycznej. 22 marca tego roku ukazał się ich debiutancki album „Socha”.
Koncert rozpoczyna się o 19:00 w Sali Kameralnej w Piwnicach Centrum Kultury w Lublinie. Szczegóły na stronie: lublinjazz.pl.
Fot. archiwum RL
AB / opr. ToMa
Zdjęcie główne fot. archiwum RL