Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Holland, Tokarczuk i Applebaum z tytułem doktora honoris causa UMCS [ZDJĘCIA]
Written by administrator on 25-11-2024
Dzisiaj na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie odbyła się uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk.
– Żywię ogromny szacunek dla polskich tradycji akademickich, a Polska nie jest dla mnie tylko miejscem na mapie – mówiła podczas uroczystości Anne Applebaum. – Polska jest głęboko spleciona z moim życiem osobistym i zawodowym. Przez lata dokumentowałam i opisywałam jej burzliwą i bolesną przeszłość, traumy i zwycięstwa. To jest również mój kraj. To tutaj spotkanie historii i ludzkiej odwagi zmieniło bieg dziejów. Badacze, uczeni i artyści doskonale rozumieją związek zachodzący między prawdą a wolnością. Historia to nie jest zbiór opowieści ku pokrzepieniu serc, lecz poszukiwanie prawdy o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.
CZYTAJ: UMCS: uroczystość nadania doktoratów honoris causa
Anne Applebaum to pisarka, publicystka i dziennikarka. W 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę pod tytułem „Gułag”, a w 2013 Nagrodę Cundill Prize za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956″.
Również reżyserka Agnieszka Holland odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– Nowe technologie sprzyjają jak nigdy dotąd społecznej inżynierii i manipulacji, szerzeniu strachu, chaosu i nienawiści – mówiła podczas uroczystości Agnieszka Holland. – Przewrotną odpowiedzią na skomplikowanie świata są algorytmy podsuwające nam fałszywe informacje, kłamstwa. Pobudzające niekontrolowane emocje. Stwarzające wokół każdego z nas bańkę, w której otaczają nas wybrane i uporządkowane przez sztuczną inteligencję treści. Co mamy czytać, co oglądać, w co i komu wierzyć i kogo nienawidzić. Sztuczna inteligencja jest jak atom, jak ogień, jak gniew. Może służyć najszlachetniejszym celom, ale może też doprowadzić nas do zagłady. Pytanie, co czeka nas teraz jako ludzkość i do czego okażemy się zdolni? Czy zaktualizuje się zdanie George’a Orwella „Światem zawładnęły potwory”?
Agnieszka Holland jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką filmową. Jako pierwsza kobieta w historii była przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej. Pełniła tę funkcję w latach 2021-2024. W 2021 roku otrzymała Platynowe Lwy za całokształt twórczości.
Pisarka Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– Jestem dumna, że uniwersytet nazwany imieniem kobiety, istnieje w Polsce – mówiła podczas uroczystości Olga Tokarczuk. – Ta matronka uniwersytetu była mi zawsze wskazywana przez rodziców jako wzór do naśladowania. Wskazywali mi Marię Curie Skłodowską jako drobną osobie, która może zmienić świat, która może dokonać wielkich rzeczy, która może być wierna sobie, dlatego ten doktorat jest dla mnie szczególnie ważny i uważam, że powinno to zapoczątkować jakąś akcję powstawania uniwersytetów, które będą w końcu odnosiły się do kobiet naukowczyń, twórczyń – tych zapomnianych i tych słabo pamiętanych.
CZYTAJ: Olga Tokarczuk: kultura jest aktem nieposłuszeństwa przeciwko uporowi autorytetów
Olga Tokarczuk uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórczyń literatury na świecie. Została uhonorowana doktorem honoris causa na Uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim i Wrocławskim, a także na Uniwersytecie Sofijskim i Hongkong Baptist University. Jest także laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 oraz dwukrotną laureatka Nagrody Literackiej „Nike”.
CZYTAJ: UMCS: uroczystość nadania doktoratów honoris causa
EwKa / opr. PrzeG / AKos
Fot. Krzysztof Radzki