Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Top 6 wydarzeń kulturalnych w regionie [22-25 kwietnia]
Written by administrator on 22-04-2025
Dzikie dzieci znowu w akcji!
Fot. Rezerwat Dzikich Dzieci
Królami w tym miejscu są… dzieci. Rezerwat mieszczący się przy ul. Rusałki w Lublinie znów zaprasza do kreatywnej, edukacyjnej zabawy. We wtorek (22.04) Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzień rozpocznie się od sprzątania w Parku Rusałka, bo o planetę dbać trzeba. Gdy przyroda wokół będzie wolna od śmieci, organizatorzy zapraszają na warsztaty.
Wspólny siłami powstać mają ogrodowe skrzynie z drewna i profesjonalnych narzędzi. Dzieci będą miały ważne zadanie. Posadzą drzewo i założą pierwszy ogródek warzywny.
O kinowym dźwięku w Teatrze Starym
Fot. pexels.com
Teraz zaproszenie na spotkanie do Teatru Starego w Lublinie. We wtorek (22.04) rozmowy wokół filmowych dźwięków, tych nieoczywistych, które podobnie jak obraz budują narrację.
Dźwięk towarzyszy filmowym obrazom od początku. Nawet kino nieme nie znało ciszy. Przez dziesięciolecia zwykło się uważać, że dźwięk w filmie pełni rolę służebną wobec obrazu. Dopiero najnowsze technologie rejestracji, obróbki i emisji dźwięku sprawiły, że stał się on pełnoprawnym komponentem filmowego dzieła.
Jak dobrze udźwiękowiony film może poszerzyć naszą świadomość słuchową? Czy można stworzyć film audialny, bez obrazu? O tym Katarzyna Szczerba – realizatorka i montażystka dźwięku. Na swoim koncie ma ponad 100 projektów i Michał Oleszczyk – konsultant scenariuszowy. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia Lublin Katarzyna Michalak.
Grupa MoCarta zagra dla hospicjum
Fot. Grupa MoCarta
W puławskim Domu Chemika charytatywny koncert zagra Grupa MoCarta. Wydarzenie organizowane jest na rzecz Puławskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.
Grupa MoCarta to niezwykły kwartet smyczkowy, który łączy mistrzowskie wykonanie muzyki klasycznej z inteligentnym humorem. Artyści, jak sami mówią, występują „na przekór dostojnej powadze sal koncertowych”, traktując muzykę klasyczną z żartobliwą ironią.
Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na rzecz Puławskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.
Koncert 23 kwietnia o godz. 18.00.
Znani na zdjęciach Bolesława Lutosławskiego
Fot. Bolesław Lutosławski
W Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie spotkanie wokół książki „Spotkania”. Amerykański fotograf Richard Avedon o zdjęciach Bolesława Lutosławskiego pisał „Piękne, niezwykłe fotografie… pełne głębi uczuć”. Zapisane na kliszach portrety Lutosławskiego publikowały m.in. takie pisma, jak „The Guardian”, „Vogue”, „The Independent”, „Przekrój” czy „Tygodnik Powszechny”, pojawiały się na plakatach, okładkach książek, znaczkach pocztowych.
Album „Spotkania” to publikacja, w której autor pozwala poczuć emocje, jakie towarzyszyły procesowi twórczemu w chwili powstania poszczególnych fotografii wykonywanych od lat 60. XX wieku do współczesności. Bolesław Lutosławski, prezentując zdjęcia ponad 80 wybitnych osobowości ze świata literatury, kultury, nauki i sztuki, opowiada o portretowanych bohaterach, łączących go z nimi relacjach i okolicznościach, w jakich fotografie powstawały.
Wśród spotkanych i sfotografowanych przez Bolesława Lutosławskiego znaleźli się m.in.: Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Piotr Skrzynecki, Krzysztof Penderecki, Sławomir Mrożek, Tadeusz Kantor, Witold Lutosławski.
Początek spotkania w czwartek (24.04) o 17:00 w Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie.
„Phantom” w Operze Lubelskiej
Fot. Opera Lubelska
„Phantom” powraca na scenę Opery Lubelskiej. To musical w reż. Daniela Kustosika, którego premiera odbyła się w 2012 roku. Spektakl z muzyką Maury’ego Yestona i librettem Arthura Kopita, na podstawie słynnej gotyckiej powieści „Upiór Opery” Gastona Leroux, pozwala zajrzeć do teatralnego świata. „Phantom” ma zdradzać wiele tajemnic – m.in. to co kryje się w podziemiach teatru i co dzieje się za jego kulisami. To ponadczasowa opowieść o pasji i namiętności – do teatru, muzyki i drugiego człowieka – które czasem kończą się tragicznie.
Na scenie soliści m.in. Kamil Pękala, Anna Barska, Paulina Janczaruk i Jakub Gąska.
Początek 25 kwietnia o 18:00 w Operze Lubelskiej.
Co ma baba do pędzla? Muzeum Narodowe zaprasza
Fot. Muzeum Narodowe w Lublinie
W Muzeum Narodowym w Lublinie wernisaż zatytułowany „Co babie do pędzla?! Artystki polskie 1850–1950”.
Przełom XIX i XX w. to czas najbardziej dynamicznych przemian kobiecej obecności w sferze sztuki. Pokolenie kobiet żyjących pod zaborami, pozbawione było możliwości kształcenia akademickiego. Na Zamku Lubelskim zaprezentowanych jest kilkaset dzieł sztuki stworzonych przez 133 działające w kraju i za granicą artystki, m.in.: Olgę Boznańską, Zofię Stryjeńską, Melę Muter, Alicję Halicką. Zgromadzone dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów muzealnych, z Polski, Francji i Luksemburga. Znaczna część prac nie była dotychczas eksponowana.
Wernisaż dziś 25 kwietnia o 18:00. W sobotnie i niedzielne południe organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Fot. Rezerwat Dzikich Dzieci FB