Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nefrolodzy dziecięcy spotkali się w Lublinie. Dziś drugi dzień konferencji
Written by administrator on 16-05-2025
O możliwościach diagnostyczno-terapeutycznych wrodzonych i nabytych chorób układu moczowego u dzieci rozmawiają w Lublinie uczestnicy 21. Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.
Specjaliści skupiają się między innymi na kamicy moczowej.
– Ma ją około 10% dzieci, staramy się ustalić przyczyny tej choroby – mówi emerytowany kierownik kliniki nefrologii dziecięcej ze stacją dializ, profesor Maria Małgorzata Zajączkowska. – Różne środowiskowe uwarunkowania, więc zmiana tryby życia, sposobu odżywiania. To wszystko ma znaczenie, ale coraz więcej mówimy o genetycznych podłożach. Jesteśmy w stanie już określać geny mutacje genów, które powodują chorobę.
CZYTAJ: O małoinwazyjnej chirurgii podczas lubelskiego zjazdu. Dyskusje i spotkania onkologów
Lekarze rozmawiają także o nowych możliwości terapeutycznych.
– Wiele zaczyna się dziać w terapiach genowych – mówi kierownik Kliniki nefrologii dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Przemysław Sikora. – Takie, które dotychczas były niedostępne, a które w tej chwili leczą choroby dotychczas nieuleczalne albo leczone w bardzo dramatyczny sposób, jak przeszczepy narządowe. Być może w przyszłości będziemy mogli tego uniknąć.
Gospodarzem 21. Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej jest Klinika Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
LilKa / opr. PrzeG
Fot. skolamed.pl