Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Top 7 wydarzeń kulturalnych w regionie [26 maja-1 czerwca]

Written by on 26-05-2025

Muzyczne KODY po raz 17. w Lublinie

W środę, 28 maja Lublinie rozpoczyna się 17. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Ideą wydarzenia, jest łączenie i przenikanie muzyki tradycyjnej i nowoczesnych brzmień. To spotkanie z najciekawszymi zjawiskami współczesnej muzyki eksperymentalnej. 

W programie m.in. Kali Malone, jedna z ikon muzyki minimalistycznej, legenda gitary i ambientu Oren Ambarchi, transowy duet Senyawa z Indonezji oraz hipnotyzujące brzmienia Kara-Lis Coverdale i Sarah Davachi.

Nie zabraknie również przedstawicieli polskiej sceny tradycji i awangardy. Lumpeks sięgnie do muzyki polskiej wsi, Michał Żak & Synnøve Plassen zaprezentują dialog między polskim i norweskim folklorem, łącząc archaiczne techniki wokalne i instrumentalne z improwizacją. Z kolei kIRk – mistrzowie poszukiwań na granicach muzyki akustycznej i elektronicznej – oraz Kompopolex – projekt eksplorujący muzykę nową, eksperymentalną elektronikę i performatywność dźwięku – pokażą, jak fascynujące i różnorodne może być brzmienie inspirowane tradycją w muzyce współczesnej.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Impreza potrwa do 1 czerwca. Szczegółowy harmonogram można znaleźć TUTAJ.

_01_kinga_hendzel.jpgFot. Kinga Hendzel/ archiwum

Kasia Lins w Teatrze Starym

Na scenie Teatru Starego w środę, 28 maja wystąpi Kasia Lins, pianistka, autorka tekstów, kompozytorka. Znalazła się ona w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody “Paszportu Polityki 2024”. Wcześniej artystka zdobyła Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, a jej twórczość przyniosła jej aż sześć nominacji do Fryderyków.

Muzyczną karierę zapoczątkowała albumem „Wiersz ostatni” (2018 r.), jednak uznanie środowiska muzycznego zdobyła jej kolejna płyta pt. „Moja wina” (2020). Późną jesienią 2023 roku, światło dzienne ujrzał album „Omen”, będący opowieścią w rodzaju filmowego crime story.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

A3-poziom-male.jpgFot. materiały promocyjne / teatrstary.eu/

Fotograficzna „Geometria” w Zamościu

Od środy, 28 maja nowa propozycja wystawowa w Zamojskim Domu Kultury. To ekspozycja „Geometria”, przygotowana przez Zamojską Grupę Fotograficzną GT.

Jak czytamy w zaproszeniu: „Geometria jest (…) jedną z dziedzin matematyki, ale odgrywa też ogromną rolę (…) w sztuce, w której ma praktyczne zastosowanie. Artyści wykorzystują ją w kompozycji, perspektywie i proporcjach żeby tworzyć wizualnie ciekawe, często zaskakujące dzieła sztuki, również fotografie. W życiu codziennym geometria jest właściwie wszędzie, niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja stworzona przez człowieka, czy organiczna forma życia. Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, jednak kiedy geometria staje się tematem fotografii, okazuje się, że każdy zaobserwowany widok lub element jest zbiorem linii, figur, kształtów i może inspirować do fotograficznego wyzwania”.

Autorzy wystawianych zdjęć to: Henryk Andrzejewski, Aleksandra Baranowicz, Bogdan Cabaj, Mirosław Chmiel, Wiesław Jabłoński, Janusz Kapecki, Waldemar Kasprowicz, Krystyna Kot, Małgorzata Łastówka, Ewa Marszalec, Stanisław Orłowski, Alina Ostasz, Bogdan Rębisz, Nicole Rogalski, Katarzyna Sachajko, Waldemar Siatka i Artur Wąsik.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Zamojskim Domu Kultury przy ul. Partyzantów 13 o godzinie  17.00. Ekspozycja będzie prezentowana do 24 czerwca.

geometria.jpgFot. materiały organizatora

„Kryminalny czwartek” z Maciejem Siembiedą

29 maja o godz. 18.00 w Studiu im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Kryminalne czwartki w Lublinie”, w którym o swojej twórczości i nie tylko opowiadają najwybitniejsi polscy autorzy kryminałów. Tym razem w naszej rozgłośni będzie gościć Maciej Siembieda. 

To jeden z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce. Przez trzydzieści lat zajmował się reporterskimi śledztwami historycznymi, za które trzykrotnie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, czyli tzw. „Polskiego Pulitzera”. Na podstawie własnych reportaży tworzy powieści oparte na nieznanych, często zaskakujących zagadkach z przeszłości. Jest autorem pięciu książek z prokuratorem IPN Jakubem Kanią, z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru, szpiegowskiego „Gambitu” oraz trylogii „Katharsis”, „Nemezis” i „Kairos”. W Lublinie zaprezentuje najnowszą powieść z serii z prokuratorem Kanią „Sobotwór”.

„Sobotwór” – na aukcjach i w kolekcjach prywatnych co jakiś czas pojawiają się nieznane dzieła renesansowego mistrza – perfekcyjnie wykonane, namalowane na XVI-wiecznych deskach, a jednak… fałszywe. Legenda głosi, że ich autorem jest „Gemello”, geniusz malarstwa i mistrz fałszerstwa, który żyje kilkaset lat. Kiedy fundacja konserwatywnego polityka zapowiada wystawę nieznanych portretów Marcina Lutra i Jana Kalwina, były prokurator IPN, a obecnie ekspert od oszustw ubezpieczeniowych Jakub Kania nabiera podejrzeń. Czy to rzeczywiście arcydzieła sprzed wieków, czy wielki przekręt, który pozwoli fundacji zarobić miliony?

Spotkanie z Maciejem Siembiedą będzie streamingowane na naszej stronie internetowej oraz profilach Radia Lublin i Stowarzyszenia Radia Lublin na Facebooku.

siembida.jpgFot. RL

Lublin Miastem Poezji

W Lublinie w czwartek, 29 maja rozpoczyna się  Festiwal Miasto Poezji. Jak czytamy w zaproszeniu: „Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetkami i poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję. Miejscami spotkań i zdarzeń związanych z poezją są zarówno sale domów kultury, bibliotek, uniwersytetów, jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, stacja PKP, Domy Opieki Społecznej, szpitale, szkoły, świątynie, więzienie, galerie handlowe, kawiarnie, wnętrza trolejbusów. Tradycją Miasta Poezji stało się również tatuowanie wierszami chodników i ścian domów”.

Ważną częścią festiwalu są akcje teatralne i parateatralne w przestrzeni miasta. Nie zabraknie “Radia Poezji” czy “Trolejbusu Poezji”. 

Hasłem tegorocznego wydarzenia jest “Czas powrotu”. Czyli powrotu do budowania poetyckiego dialogu z miastem. Stąd obecność festiwalu w miejscach związanych z wybitnymi lubelskimi poetami: Józefem Czechowiczem, Julią Hartwig czy Franciszką Arnsztajnową. Jedno z tych miejsc zostało wybrane w sposób szczególny. To kamienica przy ul. Złotej 2, w której mieszkała  Franciszka Arnsztajnowa, a jej częstym gościem bywał Józef Czechowicz. Historię tej kamienicy i mieszkających w niej ludzi opisała w książce „Wyjątkowo długa linia” Hanna Krall, która będzie szczególnym gościem “Miasta Poezji”.

Festiwal potrwa  do 1 czerwca. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ. W działania festiwalowe włącza się również Radio Lublin.

pm_PoezjiLuto001.jpgFot. Piotr Michalski / archiwum RL

Phero – Chris Cugowski w Radiu Lublin

30 maja o godzinie 19:00 na scenie Studia im. Budki Suflera w Radiu Lublin wystąpi Phero – Chris Cugowski, prezentując swój debiutancki album pod tytułem „aUtOiRoNiA”. Bilety na koncert są do zdobycia na antenie Radia Lublin.

Artysta sam opisuje swoją płytę jako opowieść o relacjach, związkach, rozstaniach, życiowych „rozkminach” oraz o pasujących i niepasujących elementach układanki, którą tworzymy na wyczucie, ponieważ instrukcja nie była dołączona do opakowania.

Na albumie znalazły się zarówno wcześniej opublikowane utwory, takie jak „Requiem”, „Echo” i „Situationship”, jak i zupełnie nowe kompozycje, w tym „Prince” oraz „Fejm”. Premiera albumu „aUtOiRoNiA” odbędzie się 27 maja.

Phero – Chris Cugowski to artysta pełen pasji i autentyczności, którego twórczość z pewnością zostanie doceniona przez szerokie grono słuchaczy.

W czasie koncertu będzie prowadzona zbiórka na leczenie Franciszka Styły.

phero 1.jpgFot. RL

Dwie wystawy w Galerii Białej

Od piątku, 30 maja dwie nowe propozycje wystawowe w Galerii Białej w Lublinie.

Pierwszą z nich jest ekspozycja Marzanny Morozewicz „Obrazy 2.0”. Tytuł  nawiązuje do jej pierwszej indywidualnej wystawy „Obrazy”, która odbyła się w Galerii Arsenał w Białymstoku dokładnie 30 lat temu. Wówczas zaprezentowane zostały obrazy olejne na płótnie. Kilka z nich zastanie pokazanych w Galerii Białej wraz z nowymi pracami fotograficznymi oraz haftami. Marzanna Morozewicz pracuje jako profesora Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie kieruje Zakładem Edukacji Artystycznej na Wydziale Nauk o Edukacji.

Drugą jest wystawa Urszuli Pieregończuk „Story Time”. Prezentuje najnowsze prace artystki – silikonowe humanoidalne rzeźby wykonane z odcisków ludzkiej skóry, na których wytatuowane zostały fragmenty fotografii, reklamy, nagłówki z gazet, loga, produkty, postacie z baśni oraz bajek. Komponują się one w zbiór komunikatów, odzwierciedlający nagromadzenie i jakość współczesnych opowieści, tworzonych w dobie rozwiniętych środków masowego przekazu. Urszula Pieregończuk jest ponadto autorką filmów, zajmuje się również malarstwem i instalacją.

Wernisaż obu ekspozycji w Galerii Białej Centrum Kultury w Lublinie przy ul. Peowiaków 12  o godz.18.00.

biała1.jpgFot. Galeria Biała w Lublinie Facebook

SuPer / opr. ToMa

Tagged as

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist