Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
„U źródeł wielkiego buntu”. W IPN o przyczynach Lubelskiego Lipca
Written by administrator on 27-05-2025
O przyczynach wybuchu strajków w 1980 roku rozmawiają uczestnicy konferencji „U źródeł wielkiego buntu”, która trwa w Lublinie. Wydarzenia te znane są jako Lubelski Lipiec 80.
– W lipcu masowe strajki zrodziły się z buntu, a rozpoczął je strajk 8 lipca w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik – mówi dr Marcin Dąbrowski z oddziałowego biura badań historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Po czterech dniach podpisano pierwsze w historii Polski Ludowej pisemne porozumienie między strajkującymi a ówczesną władzą. W tym wypadku to była dyrekcja. Wiemy, że potem te porozumienia sierpniowe były już podpisywane z władzami krajowymi. Masowe strajki lipcowe przetarły tamtego lata ten szlak walki polskich pracowników o swoje należne prawa pracownicze, obywatelskie. Strajkujący upomnieli się nie tylko o rzeczy dotyczące ich zakładów pracy, ale także o te wszystkie sfery wolności obywatelskiej, których Polacy zostali pozbawieni po 1944 roku.
CZYTAJ: Pamiętają o poległych kolegach. 6. Motocyklowy Rajd Weterana
8 lipca 1980 roku pracownicy WSK PZL-Świdnik zaprotestowali przeciw życiu w PRL. Protest trwał 81 godzin.
Konferencja „U źródeł wielkiego buntu” trwa w siedzibie IPN w Lublinie. Badacze rozmawiają m.in. o niezależnych wydawnictwach w PRL, a także o tym, jaki obraz buntów wyłania się z teleksów wysyłanych przez komitety wojewódzkie PZPR.
LilKa / pr. PrzeG
Fot. archiwum