Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Burze nad regionem. Noc minęła spokojnie [AKTUALIZACJA]
Written by administrator on 09-07-2025
Miniona noc – pomimo wielu ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu – w województwie lubelskim była spokojna i bezpieczna – oceniają strażacy. W całym regionie odnotowano w jedynie 5 zdarzeń związanych z burzami czy opadami deszczu – podają służby dyżurne.
CZYTAJ: Synoptyk: Burze nie będą przemieszczały się zbyt szybko, więc też będą gromadziły więcej wody
Wszystkie interwencje dotyczyły powalonych na drogi drzew czy gałęzi. Do dwóch interwencji doszło w powiecie bialskim, 2 w powiecie ryckim a 1 w powiecie tomaszowskim. Najpoważniejsze zdarzenie dotyczyło powalonego drzewa na drodze krajowej nr 19 w rejonie miejscowości Łukowisko. Droga przez pewien czas była zablokowana.
CZYTAJ: Śmiertelny wypadek przy wycince drzewa
– Na szczęście nie odnotowaliśmy poważniejszych zdarzeń – mówi rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, Dorota Grabowska. – Odnotowano 10 interwencji służb, głównie związanych z połamanymi gałęziami. Prewencyjnie ewakuowano 145 osób z 5 obozów harcerskich. Do godziny 6 rano dzisiaj 211 osób pozostawało bez prądu, jednak służby PGE intensywnie pracują nad usunięciem awarii. Służby są w pełnej gotowości – strażacy, policja, Wojska Obrony Terytorialnej. Dziś odbyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu z udziałem samorządowców. Kolejne, z ministerstwem, zaplanowano jeszcze dziś przed północą i jutro rano.
Sytuacja hydrologiczna w regionie
W Lubelskiem sytuacja hydrologiczna jest stabilna – zapewniają przedstawiciele Wód Polskich.
– Stany rzek i zbiorników, którymi zarządzamy, wahają się na poziomie niskim lub średnim – mówi rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, Tomasz Makowski. – Na terenie zlewni dwóch dużych rzek – Bugu i Wieprza – nie występują przekroczenia stanów ani ostrzegawczych, ani alarmowych. Z tego też powodu nie obowiązują pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe. Jedyny zbiornik przeciwpowodziowy, którym administrujemy, to zbiornik w Nieliszu. Na obecną chwilę ma pojemność rezerwy powodziowej ponad 120 procent. To oznacza, że mógłby przyjąć ponad drugie tyle, ile w tej chwili jest w tym zbiorniku zgromadzone.
W województwie lubelskim obowiązuje drugi stopień zagrożenia przed intensywnymi opadami deszczu. Meteorolodzy ostrzegają przed nagłymi nawałnicami spowodowanymi przez niż genueński.
MaTo / opr. AKos / WM
Fot. Krzysztof Radzki