Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Tamten lipiec zmienił Polskę i świat. Wielkie świętowanie w 45. rocznicę

Written by on 17-07-2025

Będzie okolicznościowy koncert, prezentacja filmu oraz wręczenie odznaczeń państwowych i związkowych – NSZZ „Solidarność” przygotowuje się do obchodów 45. rocznicy Lubelskiego Lipca, czyli wielkiej fali strajków, która ogarnęła Lubelszczyznę w lipcu 1980 roku.

– Komuniści obawiali się wtedy strajku generalnego –  mówi Marek Wątorski, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie. – I do takiego strajku 19 lipca 1980 roku doszło. Stanęła wtedy komunikacja miejska, stanęły dostawy do sklepów, pociągi i autobusy. Konsekwencja działań robotników Lubelszczyzny doprowadziła do wzniecenia wśród stoczniowców czy górników myśli, że to jest ten moment. I w sierpniu rozpoczęły się w Polsce zdecydowane strajki, które miały zmienić Polskę, Europę i świat.

CZYTAJ: Napisać historię przełomowych wydarzeń. Lubelska „Solidarność” czeka na wspomnienia

Piątkowe (18.07) uroczystości rozpocznie o godzinie 10.30 promocja albumu autorstwa dr Marcina Dąbrowskiego „Dekada Solidarności. Region Środkowowschodni w latach 1980-89”. Spotkanie promujące publikację odbędzie w siedzibie lubelskiego oddziału IPN przy ulicy Wodopojnej. Następnie uczestnicy spotkania przejadą specjalnym autobusem MPK na plac Dworcowy, gdzie o godzinie 12.00 zostanie otwarta wystawa dokumentująca działalność NSZZ „Solidarność” na Lubelszczyźnie.

Główne obchody 45. rocznicy Lubelskiego Lipca rozpoczną się w niedzielę (20.07) o godzinie 15:30 pod Pomnikiem Wdzięczności w Lublinie. Następnie przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. O godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysta msza w archikatedrze lubelskiej. Na godzinę 19:00 zaplanowano galę z okazji 45-lecia Lubelskiego Lipca, która odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas niej przygotowano premierową prezentację filmu o historii lubelskiej „Solidarności” oraz koncert Lubelskiej Federacji Bardów.

CZYTAJ: Chodziło nie tylko o „kotleta”. Rok 1980 rozpoczął się w Świdniku [ZDJĘCIA]

Historyczne wydarzenia rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku, kiedy to pracownicy WSK PZL-Świdnik rozpoczęli strajk, spowodowany kryzysem gospodarczym, brakiem podstawowych produktów w sklepach, podwyżkami cen, arogancją i zakłamaniem władzy. Wkrótce protesty rozlały się na Lublin i inne miasta regionu. Fala strajków na Lubelszczyźnie objęła – według danych „Solidarności” – ponad 150 zakładów i około 80 tysięcy pracowników. Poprzedziły one strajki na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ”Solidarność”.

InYa / JZoń / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist