Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Studenci politechniki zaprezentują jak drukować w 3D z… żywicy

Napisał: on 16-01-2024

Politechnika Lubelska przygotowała dziś (16.01) warsztaty z druku 3D z wykorzystaniem… żywicy.

Dzięki wykorzystaniu specjalnej odmiany żywicy światłoutwardzalnej technologia umożliwia dokładniejsze odwzorowanie modeli 3D.

Drukarka wykorzystuje technologię SLA, czyli stereolitografię. Jest to proces, który ma utwardzać płynną żywicę za pomocą wiązki lasera odbijanej przez lustro.

– Modelowanie 3D jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin technologii. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest ogromne – mówi prowadząca zajęcia mgr inż. Magdalena Paśnikowska – Łukaszuk. – Konstruktorzy są w stanie wizualizować wszelakiego rodzaju elementy, dzięki temu też można powiedzieć, że dążymy do zrównoważonego rozwoju, bo jeśli przygotowujemy sobie model, drukujemy jakaś miniaturę, to jesteśmy w stanie wyłapać wady, pokazać zalety i dopiero potem przejść do masowej produkcji. Druk 3D sprzyja dostępności, dlatego, że wiele elementów są przygotowane na drukarkach 3D, które mogą w jakiś sposób rzeczywistość, to czego dane osoby nie są w stanie w pełni zobaczyć.

Modelowanie 3D jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin technologii. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest ogromne, co sprawia, że warsztaty mają kluczowe znaczenie dla rozwoju studentów – tłumaczą naukowcy.

CZYTAJ: Ferie z koszykówką. Lubelscy zawodnicy zapraszają na bezpłatne treningi

Ale do udziału w warsztatach zaproszono też wszystkich chętnych, którzy chcą z bliska obejrzeć proces drukowania. Początek o godz. 18.30 na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej.

TSpi / opr. LisA

Fot. pexels.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist