Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Kontrolują przestrzeganie uchwały antysmogowej. Stare piece do wymiany

Napisał: on 30-01-2024

W Lublinie trwają kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, wymiany starych pieców oraz wywozu nieczystości. 

– Dziś prowadzimy kontrole w dzielnicy Głusk – mówi Bożena Walczak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. – Nasza kontrola odbywa się w asyście straży miejskiej. Jeśli jest osoba w domu i udostępni nam swój lokal, jeśli jest właściciel, wtedy sprawdzamy źródło ciepła. Sprawdzamy to z poprawnością złożonej deklaracji.

– Nie wszyscy mieszkańcy zdążyli wymienić piece-kopciuchy – mówi starszy inspektor Wojciech Pawłowski z ekopatrolu lubelskiej Straży Miejskiej. – W tym momencie sprawdzam typ pieca. Piec się kwalifikuje do wymiany. To piec drugiej klasy, tzw. kopciuch. Od tego roku jest obowiązek  wymiany pieców. Sporządzimy z tego protokół zaraz.

CZYTAJ: Bezpieczeństwo podczas ferii. Inspektorzy skontrolują autokary

Od 1 stycznia można użytkować tylko piece kategorii 3, 4 i 5. Kopciuchy i piece kategorii 1 i 2 powinny zostać wymienione. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat od 20 do 500 zł, ale na razie Straż Miejska w Lublinie ogranicza się do informowania mieszkańców o potrzebie wymiany.

W 2023 roku strażnicy w Lublinie przeprowadzili 368 kontroli, w tym roku już ponad 120.

MaK / opr. PrzeG

Fot. archiwum


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist