Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Bezpieczne wyprawy w góry. O czym pamiętać?

Napisał: on 30-01-2024

Trwają ferie zimowe dla uczniów z województwa lubelskiego. Częstym kierunkiem zimowego wypoczynku są góry. Podczas takich wycieczek najważniejsze jest bezpieczeństwo – przypominają eksperci. I dodają, że aby wyjście w góry było bezpieczne, to oprócz odpowiedniego wyposażenia można korzystać między innymi z aplikacji na telefon.

Aplikacje to niezbędne narzędzia do wyjścia w góry. Turyści najczęściej używają ich do sprawdzania pogody. Można też za ich pomocą zaznaczyć trasę szlaku tak, żebyśmy się nie zgubili, np. podczas zamieci śnieżnej.

CZYTAJ: Ferie w górach: eksperci radzą, jak się przygotować

– Liczy się też odpowiedni strój, obuwie, latarka, telefon, ale nie tylko – wymienia Mateusz Palusiński, trener, który przygotowuje na wyprawy górskie. – Jeśli chodzi o wyjścia w góry, szczególnie z dziećmi, to bardzo popularne są wyjścia z instruktorami. To ludzie, którzy są certyfikowani, wiedzą, gdzie można danego dnia pójść. Zapewniają też wyposażenie, np. raki na nogi, kijki. Wydaje mi się, że jeżeli totalnie nie ma się doświadczenia, to warto albo zacząć od dolinek i pójść na szkolenie, albo po prostu skontaktować się z instruktorem wysokogórskim, który bezpiecznie nas gdzieś zaprowadzi.

Eksperci przypominają również o niezawodnej aplikacji Ratunek. Dzięki naciśnięciu na ikonę aplikacji trzykrotnie w sytuacji zagrożenia wysyła ona informację do najbliższej jednostki ratowniczej z danymi o naszym dokładnym położeniu.

RyK / opr. WM

Fot. Bisesh Gurung, pexels.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist