Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Mokradła ważne dla ludzi i klimatu

Napisał: on 02-02-2024

W piątek 2 lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł. Jakie są zagrożenia dla mokradeł i z jakimi wyzwaniami wiąże się ich ochrona? Między innymi na te pytania odpowiedzieli eksperci podczas konferencji w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Ogólnoświatowe hasło tegorocznych obchodów to „Mokradła i ludzie – splecione losy”.

– Możemy znaleźć mnóstwo przykładów na to, jak brak mokradeł negatywnie wpływa na nasze życie – mówi dr hab. Marek Kucharczyk z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Jeśli przekształcamy bagna w tereny uprawne czy wydobywamy torf do celów użytkowych, sprzyjamy uwalnianiu węgla. A on w postaci dwutlenku węgla silnie wpływa na ocieplenie klimatu. To się przekłada w naszej lokalnej skali na susze, ale też wielkie burze, nawałnice, bardzo ciepłe zimy.

CZYTAJ: Ptasia grypa atakuje. Kolejne ognisko w Lubelskiem

Mokradła to także ostoje bioróżnorodności. Bardzo wiele gatunków roślin i zwierząt tylko tam znajduje odpowiednie dla siebie siedliska.

Tematem przewodnim konferencji w UMCS było m.in. Chełmskie Torfowiska Węglanowe. Prowadzone są tam aktywne działania naukowe, monitoringowe i ochronne.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pixabay.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist