Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

4 lata temu zmarł współzałożyciel Budki Suflera, Romuald Lipko

Napisał: on 06-02-2024

6 lutego 2020 roku w Lublinie zmarł Romuald Lipko – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, współzałożyciel Budki Suflera – współpracujący również z innymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej.  Przez wiele lat był związany z naszą rozgłośnią.

CZYTAJ: Lublin wspomina Romualda Lipkę

08.jpg

Urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. Był kompozytorem wielu przebojów muzyki rozrywkowej. Pisał piosenki m.in. dla Anny Jantar („Nic nie może wiecznie trwać”), Urszuli („Dmuchawce latawce wiatr”, „Malinowy król”), Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej („Aleja gwiazd”), Izabeli Trojanowskiej („Jestem twoim grzechem”, „Wszystko, czego dziś chcę”), Ireny Santor, Eleni i Maryli Rodowicz („Tak nam słodko, tak nam gorzko”).

Budka Suflera

Od początku lat 70. Lipko był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera. Był współautorem największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Takie tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Cień wielkiej góry”, „Jest taki samotny dom” czy „Za ostatni grosz”.

Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, wydana w 1997. Sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Sukcesem muzycznym był występ w nowojorskiej Carnegie Hall i sesja nagraniowa w Village Studio w Los Angeles pod okiem Grega Phillinganesa. Romuald Lipko współpracował z wieloma polskimi wokalistkami.

Fani odwiedzają grób Romualda Lipki

pm_lipowa-060221-003-2021-02-06-141317.jpg

W 2014 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rok później założył zespół Romuald Lipko Band, w skład którego weszli m.in. Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak oraz Grzegorz Wilk.

POSŁUCHAJ: 24.11.2022 Czesława Borowik „Dom z jaskółczym gniazdem”’

W lipcu 2019 na oficjalnej stronie internetowej Budki Suflera pojawiła się informacja, że muzyk zmaga się z chorobą nowotworową. Zmarł 6 lutego 2020 roku w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

W pierwszą rocznicę śmierci w samo południe miejski trębacz zagrał z balkonu Ratusza jeden z najsłynniejszych utworów Romualda Lipki – „Jolka, Jolka pamiętasz”. Wydarzenie obserwowało kilkadziesiąt osób…

CZYTAJ: Nadanie Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim imienia Romualda Lipko

IAR / RL / opr. AKos

Fot. archiwum Polskiego Radia Lublin


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist