Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Protest rolników w Lubelskiem. Mnóstwo utrudnień [AKTUALIZACJA, MAPA, ZDJĘCIA]

Napisał: on 09-02-2024

W prawie 20. miejscach w Lubelskiem rozpoczynają protesty rolników. Powodem protestów jest niekontrolowany napływ towarów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy, a także decyzja Unii Europejskiej o przedłużeniu umowy handlowej z Ukrainą do czerwca 2025 roku.

Godz. 10:40 AKTUALIZACJA

Łucka koło Lubartowa

W miejscowości Łucka koło Lubartowa protestujący zrezygnowali z całkowitej blokady ekspresowej 19. Traktory spowalniają ruch, ale kierowcy są przepuszczani.

– Od nas wymaga się spełniania naprawdę restrykcyjnych norm, a później wjeżdża mięso, czy zboże z zagranicy, z którym my mamy problemy – mówią rolnicy. – Mam jeszcze nawozy z zeszłego roku, które kupowałem po 3700 zł, a w tej chwili chcą płacić za pszenicę po 650-700 zł netto. Cały czas jesteśmy na stracie. Podatki wszystkie do góry, dopłat z zeszłego roku jeszcze nie dostaliśmy, więc nie jest ciekawie u nas w rolnictwie.

 

420994926_363123806503382_7145932052060417707_n.jpg

– Startujemy spod CPN-u Avia do zjazdu na Serniki – mówi Marek Wojciechowski, główny koordynator zgromadzenia protestu w Łucce. – Protest będzie pokojowy, wszystkie samochody osobowe i ciężarowe będą przepuszczane. Ogólnie będziemy wpuszczać między traktory wszystkie pojazdy.

Godz. 10:00

Pierwsze ciągniki pojawiły się w miejscowości Łucka koło Lubartowa. Po godz. 11:00 rolnicy zaczną blokować ekspresową 19.

– W miejscowości Łucka koło Lubartowa protest ma rozpocząć się około godz. 11. Tutaj już zbierają się pierwsi rolnicy. Nie widać policji. Rolnicy mają natomiast o 11 wyruszyć z parkingu przy kościele i jechać w stronę ronda w kierunku Lubartowa, gdzie zostanie całkowicie zablokowana droga w obu kierunkach. Na razie jest tutaj spokojnie, nie widać zabezpieczenia policji – relacjonuje reporterka Radia Lublin Karolina Ryniak.

Trasa Janów Lubelski – Zamość

Cześć protestujących wychodzi na przejścia dla pieszych przez kwadrans blokując ruch samochodowy. Tak m.in jest na krajowej 74 na trasie Janów Lubelski – Zamość.

Utrudnienia w Borkach

Jak dotąd, ciągniki blokują drogę krajową numer 19 w miejscowości Borki. Wprowadzono objazd drogą krajową 63 przez Łuków i dalej drogą wojewódzką 808, krajową 48, z powrotem do 19.

Kamień

Około 150-ciu ciągników przyjechało w okolice ronda w Kamieniu na protest przeciwko niekontrolowanemu napływowi ukraińskiej żywności. Rolnicy chodzą przez przejścia dla pieszych. Pojazdy przepuszczane są w odstępach kilkunastominutowych. 

– Ukraińska niesprawdzona żywność zalewa nasz rynek, a polski rolnik ponosi tego konsekwencje – mówią protestujący. – Naszych produktów kompletnie nie idzie sprzedać nigdzie. Już na półkach sklepowych znajdują się towary z Ukrainy. Niekontrolowany napływ pszenicy załamie nasz rynek. To nie jest tylko pszenica, bo jest to też rzepak. Są to półprodukty przewożone zza granicy. One występują w naszych sklepach. Są sprzedawane w sieciówkach. Nie ma żadnej kontroli jakości. Apelujemy, żeby zacząć badać zboże, ale i kukurydze, które wpływają.

Rolnicy zgromadzeni przed godziną 10:00 po drugiej stronie mostu dołączyli do protestujących w Kamieniu. Na miejscu jest też policja.

Policja czuwa na bezpieczeństwem

– Zabezpieczamy 18 miejsc w Lubelskiem – mówi rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie nadkomisarz Andrzej Fijołek. – Rolnicy są już gotowi do tego protestu. Musimy się liczyć z utrudnieniami. W sytuacji kiedy dojdzie do całkowitej blokady drogi, będziemy organizować objazdy. Jesteśmy na to przygotowani i zabezpieczamy wszystkie miejsca, dbając zarówno o bezpieczeństwo protesujacych jak i kierujących oraz mieszkańców.

421098481_7191052740981700_3274424249330505703_n.jpg

Trasa Wisznice – Biała Podlaska

Rozpoczął się także protest rolników na drodze wojewódzkiej numer 812 Biała Podlaska – Krasnystaw.  Kilkadziesiąt traktorów, które wyjechały z Łomaz spowalnia ruch na odcinku Wisznice – Biała Podlaska.

– Produkcja rolna przestaje być opłacalna. – mówi uczestnik protestu Paweł Szostakiewicz z Łomaz. – W ubiegłym roku ceny, np. wołowiny za żywiec wołowy poszybowały do 15 zł. Teraz już wracamy do tego, co było dwa lata temu – mamy poniżej 13 zł i cały czas jest tendencja spadająca. Ceny zboż – tak samo. Nie ma żadnej stabilizacji na rynku cen. Nawozy poszły do góry i cały czas lawirują. Trochę do góry, trochę do dołu. Rolnicy sami nie wiedzą, kiedy robić zakupy, kiedy przygotować się do kolejnego sezonu.

Rolnicy ok. godz. 14:00 dojadą do Białej Podlaskiej. Kolumna ciągników będzie przemieszczać się ulicami Lubelską, Zamkową, Janowską, drogą krajową nr 2 i ulicą Warszawską.

Trasa Janów Lubelski – Zamość

Utrudnienia są także na drodze krajowej numer 74 Janów Lubelski – Zamość. W Szczebrzeszynie rolnicy przechodzą przez przejście dla pieszych przez 15 minut, a następnie przepuszczają pojazdy przez kolejne 15. Droga jest blokowana w obu stronach.

Protestujący blokują także wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą

Hrebenne

Utrudnienia występują w Hrebennem na drodze krajowej numer 17. Ciągniki blokują dojazd do przejścia granicznego. Samochody osobowe oraz pojazdy z pomocą humanitarną przepuszczane są na bieżąco.

Dorohusk

– Na ten moment w okolicach przejścia granicznego w Dorohusku jest już około 100 ciągników. Ich liczba cały czas rośnie, co chwile przyjeżdżają kolejne osoby. Rolnicy zapowiadają, że w tym miejscu będą przepuszczać jeden samochód na godzinę. Chociaż protest rozpoczął się dopiero godzinę temu, to kolejka TIR-ów już sięga miejscowości Brzeźno – relacjonuje z Dorohuska reporterka Radia Lublin, Inna Yasnitska.

ZAlew / RyK / MaT / EwKa / opr. AKos / LisA

Fot. MaT / ŁuG


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist