Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

„Podziękują nam przyszłe pokolenia”. Dzieje miejscowości zapisane w książce

Napisał: on 11-02-2024

Historię powstania Kolonii Sitaniec koło Zamościa przedstawia książka Barbary Dużyńskiej i Teresy Welcz zatytułowana „Dzieje pewnego kontraktu”

–   Jest to historia sprowadzenia na nasze ziemie osadników z Niemiec oraz ich późniejsze losy – mówi znany pisarz fantastyczny Andrzej Pilipiuk, prezes wojsławickiej Fundacji „Ku przeszłości”, która książkę wydała. – Zadomowili się tu, osiedlili, spolonizowali i pożenili. Ci ludzie przynieśli tu pewne konkretne umiejętności. Wydaje mi się, że ten wpływ był pozytywny dla całej okolicy i dostrzegalny jest poniekąd do dzisiaj. To dobrze wpisuje się w zakres działań naszej fundacji – wydawać książki deficytowe, które są siłą rzeczy niszowe, ale które pozwalają zachować dla przyszłych pokoleń: pewną rzeczywistość historyczną, dokumenty, do których dzisiaj jeszcze da się dotrzeć, relacje, które jeszcze da się spisać. Za 100 lat podziękują nam za to przyszłe pokolenia.

Publikacja o historii powstania Kolonii Sitaniec koło Zamościa zostanie zaprezentowana na stoisku Fundacji „Ku przeszłości” na festiwalu fantastyki Falkon w Lublinie, który odbywać się będzie w dniach od 16 do 18 lutego. 

AP / opr. ToMa  

Fot. Piotr Piela


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist