Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

„Bliskość jest lecząca”. Światowy Dzień Chorego w Lublinie [ZDJĘCIA]

Napisał: on 11-02-2024

11 lutego to 32. Światowy Dzień Chorego. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II – 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Jego ideą jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pm_CHORY-110224-032.jpg

Papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego zwraca uwagę na rolę relacji w życiu człowieka i przypomina fragment z Księgi Rodzaju „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”.

CZYTAJ: Światowy Dzień Chorego. Obchody w Lublinie

– Bycie przy człowieku cierpiącym nie jest łatwym zadaniem – mówi biskup lubelski Adam Bab. – Ta bliskość jest lecząca. Ale ktoś musi nam dać odwagę bycia przy człowieku cierpiącym. Kimś takim jest na pewno Pan Jezus. Akurat w Światowym Dniu Chorego, kiedy czytamy Ewangelię o uzdrowieniu osoby trędowatej, pokonał dystans do niej. Nie wolno się było do takich osób zbliżać, a Jezus ją dotknął, przytulił uzdrowił. Nie bał się bliskości, od której wszyscy inni stronili. Ta bliskość sprawia, że cierpienie – choć jest nieprzekazywalne – nie jest złożone tylko na barki jednej osoby. Ale paradoksalnie można w ten sposób komuś przyjść z pomocą, przynosząc ulgę poprzez podarowanie swojego serca.

W Lublinie obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w niedzielę (11.02) w Sanktuarium Świętej Rodziny. Podczas uroczystej mszy świętej udzielany był sakrament namaszczenia chorych.

Centralne obchody 32. Światowego Dnia Chorego w archidiecezji lubelskiej odbędą się w poniedziałek (12.02). Podczas Eucharystii pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, która rozpocznie się o godzinie 11.00, udzielony zostanie sakrament namaszczenia chorych.

MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist