Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Syberyjskie losy Polaków. Wystawa lubelskiego oddziału IPN [ZDJĘCIA]

Napisał: on 12-02-2024

„Polacy na Syberii” to tytuł wystawy, którą można oglądać przy Archiwum IPN w Lublinie. Ekspozycja została otwarta w ramach obchodów 84. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

KRA_6144.jpg

– W 1940 roku Rosja sowiecka sięgnęła do tradycji imperialnej Rosji z XIX wieku – mówi dyrektor lubelskiego oddziału IPN-u Robert Derewenda. – Związkowi Sowieckiemu nie wystarczyło zajęcie wschodniej części Polski, ale zależało również na tym, aby Polacy nigdy nie byli zdolni do odbudowy własnego państwa. Stąd te wywózki polskich elit. Rodzin tych, którzy jako oficerowie znajdowali się w niewoli sowieckiej i zostali wiosną 1940 roku zamordowani. Wywózki wszystkich mundurowych. Tych, którzy mogli stanowić o Polsce w przyszłości, mogli tę Polskę odbudowywać.

Wystawę można oglądać przy ul. Staszica 22 A w Lublinie.

CZYTAJ: Lublin: obchody 84. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir

KRA_6146.jpg

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku władze Związku Sowieckiego przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Z terenów naszego kraju zajętych przez ZSRR na początku II wojny światowej wywieziono w lutym 1940 roku około 140 tysięcy osób. W czasie transportu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.

Związek Sybiraków szacuje, że w latach 1940-1956 wywieziono na Syberię w sumie około 1 miliona 350 tysięcy Polaków.

LilKa / opr. PrzeG

Fot. Krzysztof Radzki


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist