Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Konsultacje w sprawie terenów zielonych. Mieszkańcy Lublina mogą zgłaszać swoje uwagi

Napisał: on 13-02-2024

Mieszkańcy Lublina mogą zgłaszać uwagi do projektów nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wykluczających zabudowę Starego Gaju, bulwaru przy Parku Ludowym i Parku Kalinowszczyzna.

Podczas przygotowywania tych projektów nie skupiano się jedynie na ochronie terenów zielonych – mówi główny specjalista z Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin Rafał Kołtyś: – Staramy się dodatkowo wskazywać elementy, które mogłyby być wykonane dotyczące komunikacji pieszej, rowerowej, ułatwienie dostępności komunikacyjnej do tych terenów przestrzeni publicznych.

CZYTAJ: Ochrona wyjątkowych miejsc w Lublinie. Planiści rozmawiali z mieszkańcami

– W Starym Gaju mogłyby powstać dwie trasy rowerowe, asfaltowe – mówi Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego. – Trasy, które by umożliwiały wygodne jeżdżenie rowerem przez cały rok, także po opadach deszczu. Dodatkowo umożliwiłyby jazdę na przykład osobom na rolkach. Mamy jeszcze Wąwóz Kalinowszczyzna. Tam projektanci przewidzieli pewne możliwości lokalizacji tras rowerowych. Tu na pewno będziemy postulowali o to, żeby od strony ronda dało się szybciej wjechać do wąwozu, żeby nie trzeba było jeździć przez górki dołki.

– Chciałbym, aby jak najmniej ingerowano w te tereny zielone, na przykład poprzez wycinanie drzew – mówi Radomił Filipek z inicjatywy Lubelski Stary Gaj i Dąbrowa. – Moim marzeniem jest to, żeby Stary Gaj i Dąbrowa kiedyś, ze względu na ważne interesy społeczne, zostały praktycznie wyłączone z gospodarki leśnej, i żeby prowadzono tam tylko takie zabiegi, które służą głównie bezpieczeństwu mieszkańców. Nie wiem, czy najlepszym pomysłem jest budowa nowych ścieżek rowerowych. Wydaje mi się, że ta infrastruktura pod tym względem byłaby wystarczająca. Być może należałoby zadbać o lepszy dostęp do Starego Gaju, zrobić jakiś ekologiczny parking, na przykład od strony Zemborzyc, żeby ruch turystyczny rozkładał się, żeby nie było tak, że wszyscy idą przez jedyne przejście podziemne od strony miasta przez stację Lublin Zachodni.

O dbałości o tereny zielone w mieście wspominał przy prezentacji swojego programu wyborczego starający się o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych prezydent Lublina Krzysztof Żuk: – To o tyle ważne, że jest to blisko 500 ha zieleni, która ma być objęta dodatkową ochroną planistyczną. Ta nasza polityka przestrzenna konsekwentnie ma chronić najcenniejsze tereny zielone w mieście. To jest związane z podjętą uchwałą dotyczącą ochrony dolin rzecznych i wąwozów, ale również mówimy tutaj o dodatkowych rejonach, przestrzeniach publicznych, które uwzględniliśmy w planach, jak chociażby Stary Gaj.

CZYTAJ: Krzysztof Żuk powalczy o reelekcję pod hasłem „Stabilny rozwój Lublina” [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy będą mogli przejrzeć projekty w Urzędzie Miasta Lublin do 28 lutego.

Uwagi do projektów można zgłaszać do 15 marca pocztą tradycyjną na adres: pl. Króla Władysława Łokietka 1 lub drogą mailową na adres planowanie@lublin.eu.

ŁuM/ opr. DySzcz

Fot. Maksymilian Łuszcz


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist