Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Historia powstania Armii Krajowej. IPN edukuje młodzież

Napisał: on 14-02-2024

Dziś obchodzimy 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Rozkaz wydał w 1942 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski. Głównym jego celem było połączenie wszystkich ruchów i konspiracyjnych organizacji działających na terenie okupowanej Polski.

– Polacy w czasie drugiej wojny światowej utworzyli armię – mówi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Robert Derewenda. – Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową to było dowartościowanie tej armii, która walczyła w podziemiu, która przygotowywała się również do powstania ogólnonarodowego. Ostatecznie ono wybuchło w 1944 roku i było prowadzone pod kryptonimem „Burza”.

CZYTAJ: „Armia Krajowa – inna niż wszystkie”. Film i zajęcia w lubelskim oddziale IPN

– Obchody zorganizowano w lubelskim oddziale IPN, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne dla młodzieży – mówi wicedyrektor XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie Monika Olędzka-Kozakiewicz. – Jest to istotne dla naszej młodzieży, żeby zapoznać się z faktami z drugiej wojny światowej. Żeby pielęgnować tę wiedzę, informacje. Jest to coś niesamowitego w skali światowej.

Armia Krajowa w swoim szczycie liczyła około 350 tysięcy żołnierzy i była największą zorganizowaną armią podziemną podczas niemieckiej okupacji.

InYa / opr. PrzeG

Fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie FB


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist