Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Absolwenci szkół zawodowych nie chcą zostawać w Lublinie. Jak temu zaradzić?

Napisał: on 16-02-2024

– Planujemy pracować w innym mieście. Nie bierzemy pod uwagę Lublina – mówią nam uczniowie lubelskich szkół zawodowych. Z kolei prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreśla, że szkoły muszą nadal ściśle współpracować z przedsiębiorcami, aby miasto mogło odpowiadać na potrzeby absolwentów szkół zawodowych.

„W Lublinie jest słabo”

– Inne polskie miasta oferują lepsze zarobki i warunki życia niż Lublin – mówią uczniowie lubelskich szkół zawodowych. – Chciałbym pracować w Warszawie czy Wrocławiu. Lublin to raczej nie jest miasto dobrze rozwijające się pod względem warunków życia. Może ta geodezja wyjdzie, a jak nie, to wyjadę za granicę. W Lublinie jest słabo, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju.

Jednak nie wszyscy uczniowie chcą opuszczać miasto: – Może w dalszej przyszłości gdzieś wyjadę, ale na razie tutaj się uczę i zostaję – stwierdza jeden z nich.

CZYTAJ: Lubelscy przedsiębiorcy współpracują ze szkołami. Teraz dostali nagrody [ZDJĘCIA]

„Wybierz nas, a nie kogoś mitycznego w Warszawie”

Sposobem na zatrzymanie absolwentów takich szkół ma być współpraca z lubelskimi przedsiębiorstwami.

– Firm z Lublina, które obecnie współpracują z tutejszymi szkołami zawodowymi, jest prawie dwukrotnie więcej niż w ubiegłych latach – mówi Krzysztof Żuk. – Od wielu, wielu lat mówimy: „Pokażcie drodzy przedsiębiorcy, czego potrzebujecie, żeby absolwent przychodził do was jak najlepiej przygotowany”. Żeby ta firma przyjmując uczniów na praktyki, pokazywała im: „Zobacz, u nas będziesz pracował na nowoczesnych urządzeniach. Wybierz nas, a nie kogoś mitycznego w Warszawie, we Wrocławiu, poza Lublinem”.

Zatrudnienie po praktykach

– Oferujemy uczniom zajęcia teoretyczne i warsztaty – mówi Sławomir Zawadzki, przedstawiciel firmy produkującej wyroby ceramiczne. – Staramy prowadzić się wykłady dotyczące nowoczesnych materiałów budowlanych, zarówno spraw teoretycznych, jak i ich praktycznego zastosowania. Przedstawiamy parametry, jak należy to prawidłowo wykonać, a następnie proponujemy warsztaty praktyczne, na których uczniowie mogą zobaczyć, jak należy stosować te materiały oraz sami mogą wykonywać pewne elementy.

– Po zakończonych praktykach uczniowie mogą być u nas zatrudnieni – mówi Bartłomiej Dziewulski, właściciel jednej z lubelskich firm. – Duża część osób, które przychodzą do nas na praktyki, zostaje po ukończeniu szkoły czy nawet dorabia u nas sobie w lecie. Oferujemy szkolenia na całą Polskę z dziedziny instalacji elektrycznych i automatyki budynku.

Najpopularniejszymi zawodami wybieranymi przez uczniów szkół z Lublina są m.in. technik informatyk, technik mechatronik i technik organizacji turystyki.

W lubelskich szkołach zawodowych kształci się ponad 14 tys. uczniów. 

ŁuM / opr. ToMa

Fot. pixabay.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist