Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Monika Pawłowska obejmie mandat poselski po Mariuszu Kamińskim

Napisał: on 20-02-2024

Monika Pawłowska przyjęła mandat poselski. Stało się to po tym, gdy marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował pismo do Pawłowskiej z pytaniem, czy skorzysta ze swojego prawa do pierwszeństwa w objęciu mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim.

Dziś w Sejmie Monika Pawłowska ogłosiła swoją decyzję. –  Objęłam mandat poselski. Jestem po krótkiej rozmowie z panem marszałkiem. Czuję się członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście po ślubowaniu będę chciała przystąpić do klubu. Jeżeli mój klub nie będzie wyrażał zgody na to, żebym do niego przystąpiła, to zostanę posłem niezrzeszonym. Ja osobiście bardzo cenię sobie ministra Kamińskiego jako człowieka. Ma wysoką kulturę. Mam nadzieję – wiem to z państwa doniesień, żeby była jasność – że będzie startował do Europarlamentu. Jeśli będzie startował z Lubelszczyzny, zrobię wszystko, żeby miał ten mandat.

W ubiegłym tygodniu poseł Dariusz Stefaniuk, wiceprzewodniczący zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości na Lubelszczyźnie, mówił w Radiu Lublin, że Monika Pawłowska nie powinna przyjmować mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim (PiS), bo pan Kamiński dalej jest posłem.

CZYTAJ: Dariusz Stefaniuk o mandacie poselskim dla Moniki Pawłowskiej po Mariuszu Kamińskim

Mariusz Kamiński do Sejmu został wybrany z okręgu nr 7, obejmującego dawne województwa: chełmskie, zamojskie i bialskopodlaskie.

8 lutego Państwowa Komisja Wyborcza przesłała do marszałka listę osób uprawnionych do objęcia tego mandatu. Jako pierwsza znalazła się na niej Monika Pawłowska. Miała ona ósmy wynik wśród osób kandydujących w okręgu nr 7 z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Siedem pierwszych osób weszło do Sejmu. 

Mariusz Kamiński, były szef CBA i MSWiA, 20 grudnia 2023 roku, po rozpoznaniu apelacji od wyroku sądu I instancji, został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Otrzymał również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Został uznany za winnego przekroczenia uprawnień.

CZYTAJ: Wąsik i Kamiński próbują wejść do Sejmu. Straż Marszałkowska zamknęła przed nimi drzwi [ZDJĘCIA]

21 grudnia Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, na podstawie tego wyroku, stwierdził wygaśnięcie jego mandatu poselskiego.

11 stycznia 2024 Kamiński trafił do Aresztu Śledczego w Radomiu celem odbycia kary. Karę odbywał przez 13 dni. 23 stycznia 2024 został ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia opuścił zakład karny.

Monika Pawłowska do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości przystąpiła w 2021 r. W swojej karierze politycznej należała też do takich partii jak Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna czy Porozumienie.

TSpi / PAP / IAR / opr. WM

Fot. archiwum

Tagi

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist