Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Lublin świętuje rocznicę urodzin Józefa Czechowicza [ZDJĘCIA]

Napisał: on 15-03-2024

W Lublinie w piątek (15.03) odbędzie się świętowanie 121. rocznicy urodzin Józefa Czechowicza. Uczestniczyć w nim będzie również Radio Lublin.

W 100-lecie urodzin poety Radio Lublin wydało płytę, na której „Poemat o mieście Lublinie” autorstwa Czechowicza czytają m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Jej fragmenty będzie można dziś usłyszeć na naszej antenie.

ZOBACZ: Urodziny Józefa Czechowicza w Radiu Lublin

Muzeum imienia Józefa Czechowicza zaprasza w piątek do bezpłatnego zwiedzania zbiorów. Placówka przygotowała wystawę „Autoportret”  o życiu i twórczości poety.  W piątek będzie można także zobaczyć wyjątkowe pamiątki związane z Józefem Czechowiczem, poczytać jego wiersze i samodzielnie wykonać urodzinową przypinkę. 

Tak świętowano 120. rocznicę urodzin Józefa Czechowicza. ZOBACZ ZDJĘCIA

czechowicz 1.jpg

czechowicz 2.jpg

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na godz. 9.30 na plac Tadeusza Witkowskiego (przed dawną Galerią Centrum), gdzie rozpocznie się symboliczne stwarzanie świata wybitnego lubelskiego poety – „Misterium druku i papieru – Kołysanki”.  W programie m.in. stemplowanie wierszy z „Kołysanek” oraz odwiedziny w teatrze jednego widza. Dodatkowo na murze Teatru im. J. Osterwy, w pobliżu miejsca urodzenia i zamieszkania poety, zostanie umieszczony nieistniejący adres: Kapucyńska 3 oraz siedem wierszy-kołysanek.  Działaniom będzie towarzyszyć „Radio Poezji”, które będzie zachęcać do czytania wierszy Czechowicza.

O godzinie 17.00 w sali czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” rozpoczną się Urodziny Czechowicza. Każdego roku do odczytania najbardziej „lubelskiego” utworu – „Poematu o mieście Lublinie” zapraszanych jest kilkoro lublinian. Od tego czasu „Poemat” podczas Urodzin przeczytało ponad 200 osób.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist