Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Wielka blokada dróg. Rozpoczął się rolniczy protest [MAPY, AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Napisał: on 20-03-2024

Aktualizacja 10.02

Ponad setka ciągników rolniczych z biało-czerwonymi flagami zablokowała ulicę Abramowicką przy wyjeździe do Lublina. Ruch tamtędy jest bardzo utrudniony. 

Rolnicy zablokowali środkowe pasy. Dwa skrajne – zarówno w kierunku Lublina, jak i z miasta – są wolne. Powoli przepuszczane są autobusy, karetki pogotowia, czy samochody osobowe. Ale na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość.

– Będę szukał objazdów, jestem miejscowy, więc na pewno sobie poradzę. Przyjechałem samochodem i odstawiłem go od serwisu, teraz muszę dostać się z powrotem do swojego miasta. Muszę zawrócić i pojechać przez Głusk, jesteśmy zaskoczeni, wracamy od lekarza – mówią kierowcy spotkani na ulicy Abramowickiej.

Większy problem jest z ciężarówkami, które muszą albo czekać, albo zawracać.

9:06

Na kilku węzłach zablokowana jest już zachodnia i północna obwodnica Lublina. Rozpoczęły się rolnicze protesty na drogach ekspresowych nr 12 i 17. Poza Lublinem rolniczy protest rozpoczął się w Krasnymstawie na krajowej „siedemnastce” w okolicach ronda przy Lwowskiej.

Na Lubelszczyźnie jest niemal 30 blokad dróg i węzłów komunikacyjnych, łącznie z drogami ekspresowymi. Wokół Lublina rolnicy zorganizowali 7 blokad.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

krepiec1.jpg

Na jednym z nich przy ul. Abramowickiej jest nasz reporter Tomasz Maczulski: – Jak na razie rolnicy dopiero pojawiają się na miejscu zbiórki, a te wyznaczono w rejonie salonu samochodowego przy ul. Abramowickiej. Pierwsze ciągniki z biało-czerwonymi flagami zjeżdżają na miejsce. Można spodziewać się sporych utrudnień. Według zapowiedzi na ul. Abramowickiej ma pojawić się nawet 200 osób. Jak przekazali protestujący, blokada w tym miejscu nie będzie całkowita. Utworzony ma zostać przede wszystkim korytarz życia i przepuszczana ma być komunikacja miejska, pojazdy służb mundurowych, a także autokary szkolne – relacjonuje Tomasz Maczulski.

Blokady w rejonie Lublina organizowane są również między innymi w rejonie skrzyżowania Janowska – Krężnicka – Żeglarska, a także Osmolicka – Zemborzycka – Żeglarska. Blokowany jest też też węzeł Tatary w ciągu drogi S17 oraz Konopnica w ciągu drogi S19 i wojewódzkiej 747.

IMG_2334.jpg

Nad bezpieczeństwem protestujących i mieszkańców regionu czuwają odpowiednie służby. – Oprócz 4 protestów przy przejściach granicznych z Ukrainą doszło nam 26 zgromadzeń: 4 w samym Lublinie i 6 na zjazdach z tras szybkiego ruchu – mówi Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Na trasach szybkiego ruchu na terenie województwa protesty zgłoszone są na okres 3 dni. Odbywają się w sposób zorganizowany. Policja wyznaczyła objazdy. Każdorazowo były prowadzone rozmowy z organizatorami protestu. Jednym z podstawowych wymogów było tworzenie korytarzy życia. I organizatorzy sami podkreślali, że takie korytarze życia będą, nie tylko dla służb ratowniczych, ale również dla pojazdów komunikacji zbiorowej i służb komunalnych. 

IMG_2335.jpg

8:42

Protestujący rolnicy wyruszyli spod Zamku Lubelskiego do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tam odbędzie się spotkanie z wojewodą lubelskim Krzysztofem Komorskim.  

– Oczekujemy od niego działania – mówi główny organizator protestów Krzysztof Chmiel. – Wojewoda trzy tygodnie temu dostał nasze postulaty. Miał popchnąć je do góry. Nie zrobił tego. Miał zorganizować spotkanie z ministrem Siekierskim. Nie zrobił tego, mimo że nam to obiecał. On jest naszym przedstawicielem, on powinien pierwszy tutaj stać i zabierać głos. Potrzebujemy konkretnych długoterminowych rozwiązań. A że blokujemy cały Lublin, to jest akt desperacji.

Dziś rolnicy protestują niemal w 30 miejscach w regionie. Ich postulaty są niezmienne: zakaz niekontrolowanych produktów z Ukrainy oraz wycofanie się z Zielonego Ładu. 

261025b9-1aef-48ad-8730-4ad481971419.jpg

8:20

Protestujący rolnicy gromadzą się na placu Zamkowym w Lublinie, skąd przejdą do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej. Zaplanowana została blokada urzędu, rolnicy spotkają się także z wojewodą lubelskim. W niemal 30 miejscach w regionie rozpoczęły się rolnicze blokady dróg.

– Będzie to nasza największa akcja protestacyjna – mówi naszej reporterce jeden z rolników zgromadzonych na placu Zamkowym. – Poprzednie protesty nie przyniosły żadnego skutku. Nie dały praktycznie nic, jeśli chodzi o nasze postulaty. Chodzi nam głównie o Zielony Ład, o niekontrolowany napływ zboża i innych produktów rolniczych. O rolnika nikt nigdy nie dbał i nie dba po dzień dzisiejszy. Wszyscy mówią, a nic nie robią. Przecież rolnik żywi cały naród.

Kolumna rolników z placu Zamkowego przejdzie al. Tysiąclecia, Dolną 3 Maja, Chmielną do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej.

7:58

Rozpoczynają się rolnicze protesty. Na drodze ekspresowej nr 17 na węźle Felin – policja już kieruje pojazdy na zjazd w kierunku alei Witosa w Lublinie.

Większość zaplanowanych dziś (20.03) protestów ma rozpocząć się między godzinami 8.00 a 9.00.

Rolnicy zapowiedzieli blokadę dróg w całej Polsce. Protesty rolników zgłoszono w prawie 600 miejscach w kraju. Ma to być największa akcja protestacyjna w tym roku. W województwie lubelskim manifestacje mają się odbyć w ponad 30 miejscach. 

CZYTAJ: Rolnicy zablokują drogi. Największa akcja protestacyjna w tym roku [MAPY, LISTA]

 

Po godzinie 8.00 na placu pod Zamkiem w Lublinie rozpocznie się manifestacja, która przejdzie na ul. Spokojną pod Lubelski Urząd Wojewódzki aleją Tysiąclecia, Dolną 3 Maja i ul. Chmielną.

Listę planowanych protestów można też znaleźć w załączniku poniżej.

W rejonie Lublina zostanie zorganizowanych 7 blokad. – Chodzi między innymi o: skrzyżowanie ulic: Janowska i Żeglarska. Protest ma odbywać się także na węźle Tatary na drodze ekspresowej S17, w miejscowości Konopnica przy trasie S19 oraz na węźle Lublin Rudnik na obwodnicy miasta – mówi koordynator protestów w Lublinie Sylwester Dziewulski. – Począwszy od węzła od strony Rzeszowa, poprzez wyjazd w kierunku Białej Podlaskiej czy Warszawy – w tych miejscach będzie całkowita blokada obwodnicy i drogi szybkiego ruchu. Ruch będzie odbywał się drogami lokalnymi.

TSpi / InYa / MaTo / RyK/opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski / Iwona Burdzanowska / Czytelnik Mateusz / nadesłane / Policja Lubelska

protest1.jpg

protest 2.jpg

protest 3.jpg

 protest 4.jpg

protest 5.jpg

protest 6.jpg

 

Tagi

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist