Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Anestezjolodzy z Europy Wschodniej spotkali się w Lublinie

Napisał: on 22-03-2024

Rozpoczęcie współpracy na polu naukowym i dydaktycznym – to jeden z głównych celów trwającego w Lublinie Forum Ekspertów Anestezjologii i Intensywnej Terapii Europy Wschodniej.

– Chcemy zbudować taki „most”, który połączy nasze kraje – mówi kierownik kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie profesor Mirosław Czuczwar. – Tak naprawdę chodzi nam o kraje bałtyckie oraz Ukrainę i oczywiście Polskę w celu zbudowania relacji, nawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy na polu zarówno naukowym jak i dydaktycznym. Chcielibyśmy też wspólnymi siłami pomóc Ukraińcom w podniesieniu u nich poziomu świadczeń anestezjologii i intensywnej terapii, bo nasza specjalizacja jest w tej chwili dla nich specjalizacją kluczową.

Także w Polsce nie brakuje chorych potrzebujących specjalistycznej terapii. Około 10 pacjentów na milion populacji rocznie wymaga terapii z wykorzystaniem ECMO. To jedna z najbardziej agresywnych i inwazyjnych metod leczenia niewydolności oddechowej. Jak mówią sami lekarze, często jest ostatnią deską ratunku w walce o życie pacjenta.

CZYTAJ: Rehabilitacja na światowym poziomie. Nowe nabytki lubelskiej kliniki [ZDJĘCIA]

– Nie ma już tylu pacjentów wymagających tej terapii, co w czasie pandemii, ale wciąż pacjenci do nas trafiają i będą trafiać – tłumaczy profesor Mirosław Czuczwar. – Część pacjentów, którzy dzisiaj zachorują na grypę czy każdą inną infekcję układu oddechowego, a przedtem przeszli ciężko covid, najprawdopodobniej będą mieli cięższy przebieg, ponieważ niestety covid spowodował u tych chorych bardzo dużego stopnia upośledzenie funkcjonowania układu oddechowego. Widzimy to, że faktycznie pacjenci bardzo często dochodzą do siebie miesiącami po przebyciu covidu. Siłą rzeczy jeżeli dochodzi do kolejnej infekcji to możemy się spodziewać tego, że ich stan będzie gorszy.

Aktualnie do lubelskiego ośrodka ECMO przy USK 1 w Lublinie trafia 2-3 pacjentów miesięcznie. Występuje tu jednak sezonowość – jesienią i zimą, kiedy jest zwiększona zachorowalność na zakażenia wirusowe układu oddechowego, pacjentów przybywa. Rocznie jest ich jednak około 20.

W lubelskim forum biorą udział eksperci nie tylko z Polski, ale także m.in. z Łotwy, Litwy i Ukrainy. Wydarzenie w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potrwa do jutra (23.03) włącznie.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist