Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Okupanci rozstrzelali dzieci i ich opiekunki. Ulicami Lublina przeszedł Marsz Pamięci

Napisał: on 25-03-2024

82 lata temu Niemcy dokonali w Lublinie egzekucji około setki dzieci z sierocińca przy ul. Grodzkiej 11. Ofiary, na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, zostały przetransportowane ciężarówkami przez niemiecką policję bezpieczeństwa. Razem z dziećmi zginęły trzy opiekunki, które nie chciały opuścić swoich podopiecznych.

– Ta egzekucja miała miejsce 24 marca 1942 w trakcie likwidacji lubelskiego getta – mówi Teresa Klimowicz z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – W tej ochronce znajdowały się dzieci, które posiadały swoich rodziców. Aczkolwiek panowało też takie przekonanie, że przebywanie w tej ochronce jest bezpiecznym schronieniem. Tego 24 marca to złudzenie legło w gruzach.

CZYTAJ: Plac Litewski zabłyśnie na biało-czerwono

– Nasza szkoła znajduje się w tej okolicy, więc czujemy szczególny obowiązek, by przekazywać tę historię najmłodszym – mówi nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie Maria Siemion. – Dzieci znają tę historię, bo my kultywujemy pamięć, uczymy historii. Szczególnie historii związanej z regionem. Uczymy wrażliwości, czułości. Reakcji na krzywdę innych ludzi.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

pm_OCHRONKA-250324-020.jpg

Dziś w Lublinie odbył się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy wyruszyli spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 przechodząc na miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek w dzielnicy Tatary. 

InYa / opr. PrzeG

Fot. Piotr Michalski


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist